İŞBİLEN , II. MARMARA DENİZİ SEMPOZYUMU’NDA …

KASLDPA

                    Marmara Belediyeler Birliği’nce 22-23 Aralık 2015 tarihlerinde Kadir Has Üniversite’sinde düzenlenen II.Marmara Denizi Sempozyumu’na katılan Belediye Başkanımız Av. Enis İşbilen , toplantıda söz alarak  “ …. Ergene Kurtarma Operasyonu-Şafak Harekatı olarak adlandırılan çözüm sürecinde OSB ‘arıtmalarından çıkan suların derin deniz deşarjı ile Marmara Denizi’ne gönderilmesi projesinin bilim insanlarınca bilinip bilinmediğini ve bu olumsuz yükün sorunlarla boğuşan Marmara’yı daha da olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini … “ sordu.

                     Marmara Denizi’nin Mevcut Durumu’nun irdelendiği oturumda moderatör olarak görev yapan İst. Ün. Çevre Müh. Fak. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Nükhet Sivri sırası ile İstanbul Ün.Su Ürünleri Fak. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Gülşen Altuğ , Marmara Denizi Özelinde Deniz İzleme ve Değerlendirme Çalışmaları konusunu da Prof. Dr. Dilek Ediger anlattılar .

                      İşbilen , bilim adamları ile yaptığı konuşmada ,  konunun önemli olduğunu ve Marmara’ya çok büyük bir yük getireceğini de  bu kez hocalarımızdan da teyit aldık ,diğer yönden bu suyun Ergene Havzası’na verilmemesi Ergene Havzasında tarımın da yapılmasını

engelleyecektir ,dedi.

                      Çeşitli üniversitelerde göreve yapan bilim insanları ile konuyu daha detaylı şekilde paylaşmak  ve çözüm önerileri sunma bağlamında çalışma ve temaslarının devam edeceğini belirten İşbilen , Ergene ve Marmara’nın sağlığı bizim sağlığımızdır,diyerek sözlerini bitirdi.