Yetiştirebileceğiniz En Karlı Tarım Ürünleri

Bahçıvanlık becerilerinizi ve bilgi birikiminizi kullanarak ürünler yetiştirebilir ve ekstra kazanç elde edebilirsiniz. Yaygın olarak yetiştirilen tahıl ve sebze gibi ürünlerden farklı olan bu özel ürünler herkes tarafından yetiştirilmez ve yetiştiricilere daha büyük paralar kazandırır.

Listede yer alan bu 15 karlı tarım ürününü yetiştirmek ve üretmek kolaydır. Daha da iyisi birçoğu için tam zamanlı çalışmanıza bile gerek yoktur. Haftada birkaç saatinizi ayırabilirseniz ve tohumlar veya fideler ve malzemeler için biraz para harcayabilirseniz bu karlı bitkilerden birini yetiştirebilirsiniz. İşte yetiştirmeye değer 15 özel bitki:

 

1 – Lavanta

lavanta

Lavanta tarımı küçük yetiştiricilere ortalamanın üzerinde bir kar sağlar çünkü lavanta çok yönlü bir üründür. Taze çiçekler yığın halinde satılabileceği gibi lavanta yağı yapımında da kullanılabilir. Lavanta çiçekleri çabuk kurur. Kuruttuğunuz çiçekleri çelenkler ve çiçek aranjmanlarında kullanmaları için çiçekçilere ve elişi ürünler yapanlara satabilirsiniz. Lavanta baharat torbaları, bitkisel yastıklar, aromaterapi ürünleri ve cilt bakım ürünleri ( sabun gibi ) gibi katma değerli ürünlerin hazırlanmasında da kullanılır. Lavanta yetiştiriciliği karlı bir iş fırsatıdır.

 

2 – Gurme mantarlar

gurme-mantarlar

Kent tarımı için en uygun ürünlerden biri mantardır çünkü kapalı mekanlarda yetiştirilebilir ve dönüşler yüksektir. İstiridye ve shiitake en fazla yetiştirilen, marketlerin birçoğunda taze veya kuru halde bulunan iki gurme mantar türüdür. Özellikle istiridye mantarları oldukça verimlidir. Yarım kilosu 10 liraya yakın satılır ve 2-3 ayda ilk hasatınızı yaparak binlerce lira kazanabilirsiniz. İstiridye mantarı ve shiitake mantarı kurutulsa bile çoğunlukla taze olarak satılır.

3 – Odunsu süs bitkileri

odunsu-sus-bitkileri

Odunsu süs bitkileri dalları olan ağaçlar ve çalılardır. Hasat edildikten sonra aranjmanlar ve çelenkler gibi elişi ürünlerin yapımında kullanılması için çiçekçilere ve elişi ürünler yapanlara satılır. Odunsuların çoğunun renkli sapları ve acayip dalları vardır. Kışın toplanan çobanpüskülü, ilkbaharda toplanan keçi söğüdü ilkbahar, ilkbahar sonunda ve yazın toplanan altın çanağı ve ortanca en çok bilinen odunsulardandır. Sebzeler gibi yıllık bitkilerin aksine odunsular tekrar tekrar hasat edilebilir. Tüm yıl boyunca üretim yapabilirsiniz ve dört mevsim boyunca hasat edebileceğiniz farklı türleri vardır.

 

4 – Peyzaj ağaçları ve çalıları

peyzaj-agaclari

Peyzaj için kullanılan ağaçlar ve dallar küçük yetiştiriciler için oldukça kazançlıdır çünkü kar marjları oldukça yüksektir ve küçük bir alanda bir sürü bitki yetiştirebilirsiniz. En popüler peyzaj ağaçlarından ve çalılardan biri fidelerdir ve toptancılardan çok ucuza alabilirsiniz. Aynı şekilde plastik saksı ve toprak da ucuzdur.

 

5 – Bonzai bitkiler

bonzai-bitkiler

Parmak boyundaki ince ağaçlardan olgun akçaağaçlara ve 45 santimlik çamlara kadar bonzai dünyası sürprizlerle doludur. Bonzai yetiştiriciliğinin hobi olarak yayılması ve popülerlik kazanması meraklılara ve koleksiyonculara bonzai ağaçları satacak yeni yetiştiriciler için harika fırsatlar sunmaktadır. Bonzai yetiştiriciliği için ufak bir alanınızın olması gerekir ( bitkiler oldukça yoğun olduğundan ). Ayrıca tohumlar veya fideler ve malzemeler de almanız gerekecektir.

 

6 – Japon akçaağacı

japon-akcaagaci

Japon akçaağacı binlerce yıldır yetiştirilir ve eşsiz bir güzelliğe sahip olduğu için hayranlık duyulan bir ağaç türüdür. Bahçe merkezlerinin çoğunda birçok çeşidi sergileyecek yer olmadığı için Japon akçaağacına odaklanan küçük ölçekli yetiştiricilerin başarılı olma şansı daha yüksektir.  Japon akçaağacı küçük bir ağaç olduğundan küçük bir alanda kapların içinde yetiştirilebilir. Japon akçaağacı pahalı ve sınırlı bir ürün olduğundan sabırlı yetiştiriciler için karlı bir niştir.

 

7 – Söğütler

sogut

Bu sorunsuz ağacı büyütmek ve bakımını yapmak oldukça kolaydır. Söğüt çiçeklerine ve saplarına olan talep oldukça yüksektir. Çiçekçiler aranjmanlar ve çelenkler için sapları kullanır. Elişi ürünler yapanlar bahçe çiti ve rüstik söğüt mobilyalar gibi diğer fiber sanatlarda ve sepetçilikte söğüt dallarından faydalanırlar.

 

8 – Sarımsak

sarimsak

Sarımsak yetiştiriciliğinin kazancı özellikle de “gurme” sarımsaklar yetiştirecekseniz oldukça yüksektir. Gurme sarımsakların üç türü vardır: Rocambole, Purplestripe ( mor şeritli ) ve Porcelain. Bu muhteşem sarımsakların bir kere tadına baktıktan sonra sıradan sarımsakları bir daha yemek istemezsiniz. İşte bu nedenle müşteriler bu sarımsaklar için yüksek meblağlar ödemekten çekinmez. Bir diğer favori sarımsak türü de Elephant (fil ) sarımsağıdır. Sarımsak yetiştiriciliğinde başarısız olma şansınız oldukça düşüktür çünkü sarımsak çeşitli toprak ve hava koşullarında rahatlıkla yetiştirilebilen bir üründür.

 

9 – Bambu

bambu

Ot familyasından gelen bu muhteşem bitki peyzajcıların favorisidir. Sizde ev sahipleri ve peyzajcılar için bambu yetiştirebilirsiniz. Bambu yetiştiriciliği için küçük bir alan yeterli olacaktır. 600’ün üstünde bambu bitkisi 5 galonluk kaplarda 30′ x 40′lık bir alanda yetiştirilebilir.

 

10- Kinoa

2013’te Birlemiş Milletler Gıda Teşkilatı tarafından “Kinoa Yılı” olarak ilan edildikten bu yana tüm dünyada popülerliğini iyiden iyiye artıran kinoa, en karlı tarım ürünleri arasında yer alıyor. Barındırdığı yüksek protein miktarı ve bu proteinin bitkilerde çok nadir görülen tam protein özelliği taşıması kinoayı değerli kılıyor.

Mutlaka okuyun: Kinoa Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

 

11- Stevia(Şeker otu)

Stevia, yüzyıllar önce Paraguay’da yerli halk tarafından keşfedilen stevia rebaudiana bitkisinden üretilen doğal bir tatlandırıcıdır. 19. yüzyılın sonlarına doğru İsviçreli bir botanikçi tarafından ” şeker otu” olarak belgelendikten sonra insanlar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Taze yaprakları şekerden 40 kat, ondan üretilen toz tatlandırıcı ise 250-300 kat daha tatlıdır. Bu kadar tatlı olmasına karşın 0(sıfır) kaloriye sahip olması da onu eşsiz kılmaktadır. Dünyamızdaki her geçen gün daha da derinleşen obezite sorununu düşününce stevianın, insan hayatı için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğu anlaşılabilir.

Tüm bu özellikleri sayesinde stevianın yakın gelecekte diyet içeceklerde ve yiyeceklerde kullanılan aspartam ve suklaroz gibi yapay tatlandırıcıların tahtını sallayacağını söyleyebiliriz. Tatlandırıcı pazarının hacmini dikkate aldığımızda ise stevia yetiştirmek oldukça kazançlı ve stratejik olacaktır.

Bunların yanında, yapraklarının hasat edildikten sonra 5 yıl raf ömrüne sahip olduğunu da belirtelim. (Yeni İş Fikirleri)