Tarım kesimini yok sayma devri…

Çiftçi-1

En önemli gelir kaynaklarının toplamını ağırlıklı olarak tarımın oluşturduğu yöremizde ekonomik gelişmelerin ortaya serdiği ayan beyan rakamsal gerçekler, yakın geçmişimizde ve ülkemiz genelinde olduğu gibi, toplumun orta halli ve yoksul kesimlerine tepeden tırnağa tam bir karamsar olmayı dayatıyor.

Ulusal gelirden -dilenci düzeyine düşürülerek- aldığı pay, toplumun diğer kesimlerince alınanın çok altında olan ve tek başına iktidar hükümetin varlığında söz konusu payı yolunmuş kuşa dönen çiftçi kesiminin karamsarlığıysa, verilen taban fiyatlarının geçen yılı aratırlığında yine kabusa dönüşmüş durumda.

Yıl boyu çoluk çocuk bütün umutlarını hasat sonuna bağlamış çiftçi kesimin, özellikle son yıllarda, tefeci insaflı finansal kurum ve kuruluşların kapılarında kapıkulu yapılmasının mantıklı bir açıklaması olamaz.

Adalet ve Kalkınma vurgulu hükümetin, yıllardır sergilediği yönetsel anlayış ve uygulamalarla öyle bir açıklama yapmanın gereğini hiçbir zaman duymadığını ve asla duymayacağını anlaşılır bir şekilde sergiliyor zaten.

Yöremizde çiftçi kesiminin cebine giren paranın bir bölümünün, alışveriş yöntemiyle kasasına girmesine her zaman muhtaç olan esnaf kesimi, hükümetin bu yaklaşımını görüp tepkisini ortaya koyarken, çiftçinin sorunlarını dile getirmekle yükümlü örgütlerinin hala körü sağırı dilsizi oynamaları anlaşılır gibi değildir.

Yöremizin esnaf kesimi, çiftçi kesimi için her geçen gün bir dayanılmaz hale gelen üretim koşullarının sonuçlarını ekmek kapısına kilit vurarak.. Bankaların tefeci insafını aratmayan koşullarla vurduğu kredi boyunduruğuna girerek yaşamak zorunda kalırken, iktidarın bol kepçe sağladığı nimetlerinden pay alan azınlığın dışında kalan toplumun duyalı kesimleri de, ekonomik buldozer görüntüsü daha bir netleşen gelişmeleri kaygıyla izlemektedir.

Gerçekçi tarifi mümkün olmayan ve insanlıktan çıkaran söz konusu ekonomik gelişmelerle ayak sesleri oldukça net duyulan ve sarsıcı etkisi her geçen gün yoğun bir şekilde hissedilen.. Yüklü fatura bedelleri her zaman olduğu gibi çiftçi kesimi ile esnaf kesimine kesilen ekonomik bulanımın çiftçi ve esnaf örgütleri için asıl sorumluluklarını hatırlatan bir gelişme olmasını diliyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s