Gaytancıoğlu; Çeltik ekicisi dert ekiyor

Türkiye’de pirinç ihtiyacının yaklaşık yüzde ellisinin karşılandığı Edirne’de çeltik ekimi başlarken, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, hükümetin çeltik üretimini arttırmaya yönelik bir tarım politikası olmaması nedeniyle ithalat yoluna gittiğini söyledi.
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da ülkenin çeltik tarımındaki son durumu Hudut’a değerlendirdi. Türkiye’nin çeltikte ve onun ekilmesiyle elde edilen pirinçte yeterli olabilecek potansiyelini kullanamadığını söyleyen Gaytancıoğlu, yıllık rakamlara bakıldığında elde edilen verimin dünya ortalamasının 2 katı olduğuna dikkat çekti. Gaytancıoğlu; “Türkiye’nin çeltik ekilişleri 1 milyon dekarın üzerinde ve ortalama verim dekar başına 700-800 kg civarında. Neredeyse tonlara varan bir verim var. Bu şekliyle dünya ortalamasının yaklaşık 2 katı üzerindedir” dedi.
“ÜRETİCİNİN KENDİ ÇABASIYLA ÇELTİK ÜRETİMİ ARTIYOR”
Hükümetin çeltik üretimini arttırmaya yönelik bir tarım politikası olmadığını, üretim artışının tamamen çiftçinin kendi çabasıyla olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu; “Neredeyse üretici tamamen kendi olanaklarıyla çeltik tarımı yapmaktadır. Yani çeltikteki üretim artışı tamamen üreticinin kendi çabalarıyla olmaktadır. Çünkü pazarlama sorunu neredeyse hiç yok ama nedense fiyatlar hasat zamanı düşmektedir. Üretici kendisi örgütlenemediği için alıcılar fiyatlar konusunda anlaşarak ürünü satın alıyorlar” dedi.
“TÜKETİCİ KANDIRILIYOR”
Ürün satışında da hile yapıldığını ve bunun en büyük sıkıntısını tüketicinin çektiğini söyleyen Gaytancıoğlu; “Özellikle Edirne açısından baktığımızda yüzde 60’ını ürettiğimiz bir üründe maalesef çok fazla sayıda hile yapılıyor. Edirne pirincinin içerisine ithal pirinçler karıştırılmakta. Bu oran bazen yüzde 20’lere kadar çıkmakta. Bunu spekülatörler yapıyor. Bunu yaptıkları zaman Edirne pirinci piştiğinde eskisi gibi olmuyor. Bu sefer tüketici kandırılmış oluyor. Bunu önlemenin yolu bakanlığın çözmesi gereken bir konu olması gerekirken tüketiciler burada kandırılıyor. Bu sorun yıllardır çözülmüyor. Çeltikteki üretim artışın, verimliliğin temel nedeni üreticidir ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’dür. TTA’nın uzun yıllardır geliştirdiği çeşitler piyasada Osmancık’tan başlayarak çeşitli isimlerle piyasa girdi ve bu sayede verim ve kalite artışı yaşandı” ifadelerini kullandı.
“ÇELTİKTE POTANSİYELİMİZİ GÖSTEREMİYORUZ”
Bilinçli bir tarım ve üretim politikası uygulandığında Türkiye’nin çeltikte rahatlıkla kendine yetebilecek bir ülke olduğunu da sözlerine ekleyen Gaytancıoğlu; “Bilinçli bir tarım ve üretim politikası uygulandığında Türkiye çeltikte rahatlıkla kendi kendine yeterli olabilecek bir ülkedir. Aslında bizim damak zevkimize uymayan pirinçlerin de ithal edilmemesi gerekir. Yani dolayısıyla Türkiye çeltikte potansiyelini gösteremiyor. Bu aslında benim uzun yıllardır yaptığım doktora tezine de dayanıyor. Uzun yıllardır çeltik üreticisiyle birlikte olan ve bütün bölgeleri de bilen bir kişi olarak bunu söylüyorum” diye konuştu.
“ALIM FİYATI EN AZ 3 LİRA OLMALI”
Çeltikte bu yıl girdi maliyetlerinin geçtiğimiz yıla göre son derece arttığını söyleyen Gaytancıoğlu, alım fiyatının en az 3 Lira’nın üzerinde olması gerektiğini söyledi. Bu fiyatın altında açıklanacak bir rakamın çiftçiyi mutlu etmeyeceğini dile getiren Gaytancıoğlu; “Geçtiğimiz yıl aşağı yukarı dekarına 2000  2100 TL gibi bir masraf vardı, bu sene girdi fiyatları son derece arttı ve dekarına 2700  2800 lira masraf yapılıyor. Dekardan da ortalama 700  800 kg ürün alındığını düşündüğümüzde herşey dahil çeltiğin 3 liradan aşağı olmaması lazım. Bu fiyatın altı kurtarmaz. Geçen sene de 3 lira olması gerektiğini söylemiştik” dedi.
“İTHALATI DURDURMAK İÇİN BU FİYAT ŞART”
İthalatın durması için gereken alım fiyatının en az 3 Lira olmasını yineleyen Gaytancıoğlu; “İthalatçı olduğumuz bir üründe ithalatı durdurmak istiyorsak en az 3 liranın üzerinde bir fiyat verilmesi lazım. Bu çeşitlerine göre değişebilir. Dolayısıyla 3,30  3,50 arasında bir fiyat çiftçiyi ileriye götürür. Yani çiftçiye borcunu ödetir. Çiftçi en azından az çok para kazandığını ve emeğinin karşılığını aldığını görür” diye konuştu.
“ERKEN AÇIKLAMALAR DA SAMİMİ DEĞİLLER”
Sadece çeltikte değil tüm ürünlerde alım fiyatlarının erken açıklanması gerektiğini söyleyen Gaytancıoğlu, Buğday ve yaş çay da erken alım açıklayan hükümetin samimi olmadığını söyledi. Söz konusu açıklamaların İstanbul seçimlerine yönelik siyasi bir hareket olduğunu iddia eden Gaytancıoğlu; “Çeltikte fiyatlar erken açıklanmalı. Çeltik yabancı bir ürün değil. Bütün ürünlerin erken açıklanması lazım. Ayçiçeği’nde, Mısır’da, Soya’da fiyatlar erken açıklanması lazım. Şu ana kadar açıkladıklarını da İstanbul seçimleri dolayısıyla erken açıkladılar, samimi değiller. Mesela Buğday’da açıklandı ama ürün az, buğday ekilişleri azaldı. Ürün fiyatları yükselecek ama çiftçinin yükselmesini bekleyecek gücü yok. Bu Türkiye’nin en büyük kanayan yaralarından. Keşke üreticinin ürününü satmayıp depoda bekletecek gücü olsa” ifadelerini kullandı. (HUDUT Gazetesinden alıntıdır)