CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, Trakya Topraklarının Yabancılara Satışını Gündeme Getirdi

Gaytancıoğlu, Trakya Topraklarının Yabancılara Satışını Gündeme Getirdi…

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun Trakya Topraklarında yabancılara toprak satışı ile ilgili soru önergesi verdi.

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun Trakya Topraklarında yabancılara toprak satışı ile ilgili soru önergesi verdi.
Önerge şöyle;
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıda yer alan sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim.
 
Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU
Edirne Milletvekili
 okan-gaytancioglu-2Yabancılara toprak satışı ile ilgili daha önceleri  bir ilin en fazla binde onu satılabilirken bu oranın Türkiye’nin yüzde 10’unu geçmez diye değiştirilmesi ve toprak satışının kanunla birlikte 25 dönümden 300 dönüme çıkarılması sonucunda  ülkemizde yabancılara toprak ve taşınmaz satışında ciddi artışlar olduğu bilinmektedir. Günümüzle halen yabancılara toprak satışı devam ederken özellikle son yıllarda Trakya topraklarında da satışların olduğu gözlemlenmektedir.
Buna göre;
1. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerimizde gayrimenkulü bulunan yabancıların toplam sayısının bu üç ilimize, illerimizin ilçelerine ve uyruklara göre dağılımı nedir?
2. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerimizde 1923 yılından 2012 yılına kadar, kaç yabancı kişi, şirket yada yabancı ortaklı şirketlere kaç metre kare büyüklüğünde, kaç taşınmaz satılmıştır? Söz konusu taşınmazların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerine , ilçelerine ve ülke uyruklarına göre dağılımı nedir?
3. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerimizde 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında  yıllara göre kaç yabancı kişi, şirket yada yabancı ortaklı şirketlere kaç metre kare büyüklüğünde, kaç taşınmaz satılmıştır? Söz konusu taşınmazların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerine , ilçelerine ve ülke uyruklarına göre dağılımı nedir?