Paçarız, ‘Garanti’ diye bir şey yok

CHP Edirne eski Milletvekili Bilgin Paçarız, 2019’da yapılması planlanan ‘Yerel Seçimlerle’ ilgili Meral Akşener’in siyaset sahnesine çıkmasıyla Edirne’de hiçbir parti için ‘garanti’, ‘oyla çantada keklik’ diye bir şey olmayacağının altını çizdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne eski Milletvekili Bilgin Paçarız, 2019’da yapılması planlanan ‘Yerel Seçimlerle’ ilgili Meral Akşener’in siyaset sahnesine çıkmasıyla Edirne’de hiçbir parti için ‘garanti’, ‘çantada keklik’ diye bir şey olmayacağının altını çizdi.

2014 TABLOSUNU HATIRLATTI

 

Konuyla ilgili Edirne Star Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Paçarız, 2014 Yerel Seçimler’de CHP’nin 34 bin 619, AK Parti’nin 28 bin 127, MHP’nin 17 bin 199 ve Hamdi Sedefçi’nin aday olduğu DSP’nin 9 bin 613 oy aldığını hatırlattı. Paçarız sözlerinin devamında Meral Akşener’in (Yeni parti kurdu.) Trakya Bölgesi’nde ciddi bir karşılığı olduğu için 2019 Yerel Seçimlerde bütün partilerin düşüş yaşayacağını söyledi.

 

“ESKİ TÜFEKLER DIŞLANDI”

 

2011’de aktif siyaseti noktaladığını ve Edirne’den ayrıldığını açıklayan Paçarız, “Gürkan Hoca ve ekibi partimizdeki eski tüfekleri dışladığını gördüm. Bu delege seçimlerinde de konuyla ilgili uyarılarımı yaptım” dedi.

 

“VEKİLLERİN KONUŞTURULMAMASI ÜZDÜ”

CHP Edirne İl Merkezinde eskilerle yenilerin ‘kavga’ içerisinde olduğunu belirten Paçarız, “İki ön seçimden çıkmış CHP’li Vekillerin 9 Eylül’deki törenlerde konuşturulmaması (CHP Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu) beni üzdü. Ben de artık, siyasete geri dönmem gerektiğini –makam mevki peşinde olmaksızın. Bir abi olarak. Eskileri toplamak amacıyla– anladım. Ve siyasete döndüm. Ama Edirne Merkezde değil” diye konuştu.

 

“İSTEDİĞİ ADI ÇIKARTABİLİR”

 

Edirne Merkez’deki delege seçimlerinde “Recep ‘Hocanın’ 24 mahalleyi alacağını ben biliyordum” diyen Paçarız sözlerinin devamında şunları kaydetti:

 

“Sadece onlara karşı olan ‘muhalefeti’ birleştirmeyi, onlara ‘abilik’ yapmayı düşünüyorum. Ama bana ‘gel bize abilik yap’ diyen de olmadı. Edirne Merkez’de Recep Hoca Kongre seçimlerini çok rahat alır. İstediği adı çıkartabilir”

 

“SEDEFÇİ’YE KARŞI MÜCADELE ETTİM”

Belediye Başkanlarının ‘Delege Seçimlerine’ müdahale edilmesini önlemek amacıyla CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tarafından sadece ‘temenni’ olarak dillendirildiği ama böyle bir genelgenin çıkmadığını açıklayan Paçarız şunları belirtti:

“Bu belediyesi olan bütün belediyelerde, bütün illerde seçimler bu şekilde yürüyor. Ama Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen hariç. –O partililere abilik yapıyor.- Maalesef Belediye Başkanları kendi koltuklarını korumak için, gelecek olan Bütün Şehir Belediye Seçimlerine aday olabilmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Bu normal bir şey! Ben 11 sene İl Başkanlığı yaptım ve bu süre içerisinde Hamdi Sedefçi ile mücadele ettim. Çünkü benim örgütlü gücüm vardı. Beni destekleyen bir taban vardı” dedi.

 

“SEÇİMİN KAZANILMASI MÜMKÜN DEĞİL”

 

Sedefçi’ye karşı mücadele edilebildiği ama şu an böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Paçarız, “Şu an muhalefet bir yerde, diğerleri bir yerde, örgüt bölük pörçük.  Böyle bir durumda seçimin de kazanılması mümkün değildir. Ama Recep Hoca’nın çıkaracağı aday İlçe Kongrelerini kazanır” diye konuştu.

 

AKŞENER’İN PARTİSİNDE BİRLEŞECEKLER

 

CHP’nin 2014 Yerel Seçimlerde yüzde 36,9’lara kadar gerilemesinin Meral Akşener rüzgârı nedeniyle 2019 Yerel Seçimlerde daha da düşeceğinin altını çizen eski vekil, “Şimdi Meral Akşener’in kurulacağı bir parti var. Adı Merkez Demokrat Partisi. Bütün Türkiye’ye bakıldığında –Trakya Bölgesi, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Marmara’nın belirli bölümleri– burada bulunan seçmen CHP’ye oy veriyor. Yıllardan beri de verdiler. Bu bölgelerde CHP’ye oy verenlerin yüzde 5’inin Meral Akşener’in partisinde bütünleşeceğini düşünüyorum” dedi.

 

CHP, 69’A KADAR MİLLETVEKİLİ ÇIKARAMADI

 

Kimsenin Trakya Bölgesi’nin CHP’nin kalesi olduğunu düşünmemesi gerektiğini aslında burada bulunan seçmenin Merkez Sağ Partisinin seçmeni olduğunu önemle hatırlatan Paçarız, “Böyle bir şey yok. Biz CHP olarak Edirne’de ilk milletvekilini 1969 seçimlerinde kazandık. Türkan Seçkin. –İlk kadın milletvekili- Bu tarihe kadar parti olarak Edirne’den milletvekili çıkaramadık. 

 

“BÜTÜN PARTİLER DÜŞECEK”

 

Modern Türkiye Siyasetine bakıldığında Edirne seçmenin ‘Merkez Sağ’ seçmeni olduğunu, Merkez Sağ’da yaşanan boşluk nedeniyle burada bulunan seçmenin Halk Partisi’ne gittiğini hatırlatan Paçarız, “CHP Edirne’de, bir sonraki seçimlerde 2014’te yaşanan tablonun çok daha gerisine düşeceğini düşünüyorum. Bütün partiler düşecek. –AKP, MHP de nasiplenecek– Meral Akşener’in kuracağı Merkez Sağ Partisi Trakya’da ivme yapacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

“RECEP HOCA DA DAHİL”

 

Bu tarz konulara daha önce değindiğini fakat CHP Edirne Merkezi tarafından dikkate alınmadığını bildiren Paçarız, “Sonuç itibarıyla CHP Edirne Merkezine liderlik yapacak, liderlik vasfına sahip bir kişi yok. Recep Hoca da dahil. Bu şekilde devam edilirse, Recep Hoca Bütün Şehir için aday olursa, partide yaşanan kırgınlık, ayrılık da devam ederse seçimleri kazanmanın çok zor olacağını düşünüyorum” dedi.

 

‘BU ANLAYIŞLA GİDİLİRSE ZOR’ İDDİASI

 

Belediyelerin Sedefçi gibi kenarda kalması halinde, örgütün birbirine kırmadan istediği kişiyi aday gösterebilseydi ‘CHP’de birlik ve beraberliğin’ devam edebileceğini söyleyen Paçarız son olarak, “Ama az önce söylediğim gibi -ben Bütün Şehir Belediye Başkan adayı olayım, örgüt benim olsun. Ben yenilerle bu işi götürürüm. Eskiler artık miadını doldurmuş kenara çekilsin- anlayışıyla devam edilirse Edirne Merkez ve İlçe seçimlerinde bütün partiler 2019’da kafa kafaya gider. Hiç kimsenin garanti olarak seçilmeyeceğinin garantisini şimdiden verebilirim” ifadelerine yer verdi.