İTTİFAK ÖYLE DEĞİL BÖYLE OLUR !

(Eğer anayasa mahkemesi AKP ile MHP nin düzenledikleri Seçim Kanunu değişikliği komplosunu bozmazsa)
Yapılacak seçimlere ittifak yaparak girecek partiler:
1-) Oy pusulasında ayrı bir bölüm halinde gösterilecek. O bölümün neresine “EVET” mühürü basılırsa basılsın, kaç adet basılırsa basılsın o oy pusulası geçerli olacak.
2-) İttifak yapan partilerin ittifak bölümü oy pusulasının ilk sırasına yazılacak. Birkaç ittifak yapan parti varsa o ittifaklar arasında sıralama için kura çekilecek.
Aşağıda olası bir oy pusulasını hazırladım.
Burada ittifak yapmış gösterilen partiler ile, ittifak isimleri kesinlikle tarafımdan bir kasıt altında veya teklif ve tercih olarak gösterilmemiş, sadece örnek olarak gösterilmiştir.
Bu şekilde ittifak ile seçime katılınması AKP ve MHP dışındaki partilerin birlikte aralarında uzlaşması ile yapılabileceği gibi, partiler kendi aralarında da ayrı ayrı uzlaşma çalışmaları yapabilir ve ittifak protokolü hazırlayabilir.
Sonuçta;
1-) AKP ve MHP nin oy pusulasının en ön sırasında yer alma düşünceleri, ancak kur’a sonucuna kazanmalarına bırakılabilir;
2-) Aynen bu seçim kanunu tezgahını hazırlayan bu iki parti gibi, ittifak partileri de ittifak kutusu içinde nereye mühür basılırsa basılsın geçerli olması olanağını kazanırlar,
3-) Büyük ihtimalle bu ittifak protokolleri sonrası parlamentoya girmesi kesin olan partilerin bir kaybı olmayacağı gibi, TBMM’de diğer birçok partinin sesinin yansıtılması olanağı da ortaya çıkabilir.
Bu teklif ve düşüncelerimi burada yayınladığım gibi, AKP ve MHP dışındaki diğer tüm partilerin e-posta adreslerine de gönderdim.
Teklif bizden takdir onlardan.
Metin Kıray