CHP’DE TÜZÜK KURULTAYI START ALDI

 

CHP’nin 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı start aldı. Kurultayda Divan Başkanlığı’na PM üyesi Hakkı Suha Okay, oybirliğiyle seçildi.

Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 10:30 başlayan kurultayın açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kılıçdaroğlu, Divan Başkanlığı için bir önergenin kendisine ulaştığını belirtti.

PM Üyesi Hakkı Suha Okay’ın Divan Başkanlığı için önerildiğini belirten Kılıçdaroğlu, önergeyi oya sundu. Okay, oybirliğiyle Divan Başkanı seçildi.

DIŞA DÖNÜK ÇALIŞMA VURGUSU
Kılıçdaroğlu, daha sonra görevini Divan Başkanı Hakkı Suha Okay’a devretti. Kürsüye çıkan Okay, yaptığı teşekkür konuşmasında, partinin 3-4 Şubat tarihlerinde olağan kurultayını tamamladığını, şimdi de tüzük kurultayını yapacağını belirterek, “Önümüzdeki olağan takvime göre iki seçim var. Bir yıl sonra yerel seçimler olacak. Bu seçimlerde başarıyı yakalamak zorundayız. Yerel seçimlerdeki başarısızlığımız onu takip edecek Cumhurbaşkanlığı seçimini etkileyecektir. O nedenle bir an önce dışa dönük çalışmayı yapmamız sorumluluğumuz var” dedi.

TÜZÜK KOMİSYONU OLUŞTU
Divan Başkanı’nın ardından Divan Başkanlık üyeleri de seçildi. Ardından gündemin beşinci sırasında bulunan Kurultay Tüzük Komisyonu’nun oluşumuna ilişkin beşinci maddesinin ikinci maddeye kaydırılması önergesi oylandı. Önerge kabul edildikten sonra Okay, isimleri okumak istedi. Bu arada salondan, “İsimleri kim belirledi?” sorusu gelince Okay, “Bu soruyu soran arkadaşlar zahmet edip tüzüğü okusalar kimin öneride bulunduğunu öğrenirlerdi. Tüzüğümüze göre 81 il başkanı birer temsilci, Genel Başkan PM üyeleri arasından üç temsilci, TBMM Grup Başkanvekilleri ise Meclis Grubu’ndan iki temsilciyi önerebiliyor” bilgisini verdi. Ardından Tüzük Komisyonu’nda görev yapacak isimler tek tek okundu ve taslağa son şeklini vermeleri için çalışma yapmaları istendi.

KILIÇDAROĞLU KÜRSÜYE ÇIKTI
Tüzük Komisyonu’nun da oluşturulmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay konuşmasını yapmak için kürsüye çıktı. Kılıçdaroğlu, CHP’nin susturulmak istendiğini ancak buna boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında özetle şunları söyledi:

Parti üyesi parti militanıdır. Dile diş mücadele eden insandır. Dişe diş mücadele eden insan istiyorum.

Siyaseti etik düzeyinde yaparsanız başımın üzerinde yeriniz var.

Davaya inanan insanların ortak özelliği geleceğini düşünmemelidir. ‘Ben milletvekili olacak mıyım’ diyen dava adamı olamaz.

Genel başkan olduğumda en büyük hedef parti reformuydu. Yen bir siyaset anlayışını yerleştirmeye çalıştım. İlk kez 55 seçim çevresinde önseçim yaptık. Daha önce önseçim mi vardı?

Delege avcılığı ile siyaset yapanların bu ülkeye faydası yoktur.

Ben milletvekili adayı belirleme meraklısı değilim. Adayı en iyi belirleyecek olan örgütün kendisidir. Aday belirleme meraklısı olsaydım 2012’de önseçimi getirmezdim.

Örgüt, parti iktidar olmamasına karşı partiyi yıllardır ayakta tutuyor. Örgütü güvenmeyeceksiniz de kime güveneceksiniz? 55 yerde önseçim yapılınca ben de rahat ettim.

‘Ben yoksam parti de yok’ diyen arkadaşlar. Kapı burada çıkıp gidebilirler.

Kim seçimler öncesi mahallelerde sandık koymazsa partide tutmayacağım. Üye gelip delege seçecek. Kimse ipotek koyamaz.
Bürolarda oturup delege yazmak yok.

Delegenin çift kişilikli olmaması lazım. Hem ona imza veriyor, hem buna imza veriyor. Ahlaki değildir.