TRED Başkanı Nazmi METİN, “Telli Çeşme Meydanına Sanat yakışır”

Trakya Ressamlar Derneği (TRED) başkanı Nazmi Metin, “İlçenin orta yerinde bulunan ve adını Gazi Çeşmemiz, tarihi Telli Çeşmeden alan Telli Çeşme Meydanına, emeklilerin ve aylakların zamanı tükettikleri meydan olmak değil, ortak hayatlarımızı geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe taşıma özelliği bulunan el sanatları üretim ve sergileme yeri olmak yakışır” diye konuştu.

Ülkenin birçok yerinde örnekleri bulunan bu tarz meydanların belediyeler tarafından elde kalan tarihi dokuya uygun düzenlemelerle, el sanatlarının sergilendiği ve sanatseverlerle buluştuğu sanat meydanları ve sanat sokakları şeklinde düzenlendiği  görüşünü dile getiren Dernek başkanı Metin, şunları söyledi:

“Bu tip kültür sanat içerikli düzenlemeler bir yandan yerleşim yeri için tanıtım dinamiği oluşturulurken, diğer yandan yerel ekonomilere turistik gelir kapıları açılmasına katkı sağlamaktadır. Bu açıdan güzelim Telli Çeşmemizin bulunduğu bu tarihi meydanımıza yakışan düzenleme, el emeği göz nuru sanat ürünlerine ev sahipliği yapmak olmalıdır.  Böyle düzenlemelerin örnekleri çevremizde mevcuttur, o örneklerden en uygun olanı Telli çeşme meydanımıza uygulanabilir. İlçemize ve meydanımıza yakışacak olan da budur.”