Sen ne iş yaparsın Cenderme?

Tarih; 14 Temmuz 2018 Cumartesi saat; 17:00 sıraları, Yer; Kumluca Göleti (Ördekli Göl) Uzunköprü Belediyesi Mesire alanı… Çoluk çocuk 2 aile yeni gelmişiz keyifli dakikalar geçirerek piknik yapmaya hazırlanıyoruz. Önceden gelen birçok aile piknik yaparak eğleniyorlar.

Bir tatil günü ve resmen yanıp tutuşan bir Temmuz gününde, Uzunköprü Belediyesinin imrenerek ve özen göstererek düzenlemesini yaptığı Kumluca (Ördekli Göl) Göleti piknik alanında, birçok ailenin yaşadığı, bizlerinde yaşama hazırlığı yaptığımız keyifli piknik dakikaları, bulunduğumuz alana bir düğün konvoyunun çılgınlığın dibine vurmuş bir şekilde girişiyle toz duman içinde kalıyor.

Sevgili halkımızın eğlenme, mutlu anlarını çoğunluğu mutsuz ederek yaşama anlayışını bildiğimizden, olup biteni zoraki hoşgörüyle izlerken ortalık bir anda peş peşe ateşlenen birkaç tabanca ve bir pompalının insanı can derdine düşüren cayırtılarıyla doluyor. O an aramızda bulunan bebeğimizi korumaya alarak çoluk çocuk bu sorumsuzluk gösterisine müdahale ediyoruz.

Bulundukları yerin dağ başı olmayıp bir sosyal yaşam alanı olduğunu hatırlatarak silah atmamalarını rica ediyoruz. Onlar aksine “Dağ başı” olduğunu savunarak silah destekli erkeklik gösterilerini sürdürünce bizde “Dağ başı”olmadığını kanıtlamak için Jandarmayı telefonla arayarak göreve davet ediyoruz.

Jandarmanın yüzde yüz gelip bizi haklı kılacağı beklentisiyle dakikalar geçiyor, biz yakası açılmadık küfürlerin muhatabı olarak geçen bu dakikaları sopa yeme riskiyle yaşarken, bizim Jandarma bir türlü gelmiyor.

Saatler geçiyor, bizim Jandarma ortalıkta görünmüyor… Sandığımız gibi, Kumluca Çamlığı’nın insana yaraşır bir şekilde yapılan düzenlemelerine rağmen bir sosyal yaşam alanı olmayıp, halkın güvenliğini sağlama konusunda “Dağ başı” olduğu gerçeğini kabul ederek evin yolunu tutuyoruz.

Şimdi, yazının burasında soralım…

Yurttaş olma sorumluğunu yerine getiren ve bunun verdiği güvenle Halkın güvenliğini sağlama konusunda yapılan bir çağrıya gitme gereği duymadığına göre, SEN NE İŞ YAPARSIN CENDERME?…

YOKSA SENDE BU SON DÖNEMDE MEVCUT BİRÇOK KURUMUMUZ GİBİ “HALKA GÖREV AŞKI” KONUSUNDA ESKİ TÜRKİYE’DE Mİ KALDIN?  (Nazmi METİN)