Restore edilen Tarihi PTT binasını bu kez kuşlar çökertecek

Yaklaşık 3 yıl önce Trakya Kalkınma Ajansı tarafından restore edilen ve Uzunköprü Kaymakamlığının gözetiminde bulunan Uzunköprü Demirtaş (İstasyon) Mahallesindeki tarihi PTT binası ilgisizlikten kuş istilasına uğradı. Düzenleme gören odalarındaki eşyalar kuş pisliğinden kullanılmaz hale geldi.

Uzunköprü’nün Demirtaş (İstasyon) mahallesinde bulunan ve yaklaşık 3 yıl önce restorasyon görmesinden bu güne kadar boş olan tarihi PTT binasını bu kez, baca deliklerinden girerek odaları işgal eden kuşların çökerteceği öne sürüldü.

İlçenin tarihi İstasyon mahallesinin günümüze ulaşabilen iki tarihi yapısından biri olan tarihi PTT binasının 3 yıldır boş olduğunu belirten mahalle sakinleri, “Geçmişten günümüze mahallemizde bir İstasyon binası birde PTT binası kaldı. Bunların ikisi de restore edilerek mahallemize kazandırıldı ama bu kez tren seferleri artık yapılmadığı için hızla göç vererek terk edilmiş mahalle durumuna düştük. Boş duran her yapı gibi boş olan PTT binamız da kuşların işgaline uğradı, binanın içi kuş pisliği doldu. Bina bir an önce mahalleye turistik ilgiyi hareketlendirecek şekilde değerlendirilmezse eğer binamızı korkarız bu kez kuş işgali çökertecek.”

Restorasyon gördüğünden beri boş olan ve mahalle muhtarının gözetiminde bulunan tarihi yapının ön duvarında boydan boya çatlak oluştuğu gözlendi. (Yazı-Fotoğraf: Nazmi Metin)