Uzunköprü’nün Kültür-Sanat Paylaşım mekanı:Tarihi Kilise

10418272_598597503593854_818222687511758768_n

Gazetecilik hayatımın yazı zenginliğinin büyük bir bölümünü Uzunköprü’nün tarihi dokusuyla ilgili yazdığım haber ve yazılar oluşturur. Bu yazıların önemli bir bölümü de tarihi kilise ile ilgilidir.

O günlerin harabesi olan tarihi kilise binasında 3 yıldır resim sergileri düzenleniyor. “Uzunköprü Belediyesi Kültür-Sanat evi” olarak restore edilen Tarihi Kilise binasında “Uzunköprü Beldiyesi Kültür-Sanat Günleri” başlığı altında düzenlenen sergilerin sonuncusu,  başkanlığını yaptığım, Trakya Ressamlar Derneği’nin (TRED) “Edirne Resminin 2 Çınarı Sergisi” oldu.

Derneğin Kurucularından 84 yaşındaki üyemiz Tayyip Yılmaz ile 86 yaşındaki üyesi Ferit Özgenç’in çalışmalarından oluşan sergi açılış kokteyli sırasında, 1987 yılında başlayan eleştiri dozu yüksek bu yazıları satırlara döken duyarlığın beyni ve yüreği olmanın coşkusunu yaşadım.

Tarihi kilise konusunda nereden nereye gelindiğiyle ilgili bir fikir edinmeniz için aşağıdaki yazıyı lütfen okuyunız:

“İnsanı anlatan yaşadığı yerdir…

Uzunköprü’nün Osmanlı dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarının anlatımı, az sayıdaki örneklerde ve birkaç siyah beyaz fotoğraf karesindedir.

Günümüzün anlatımı ise, insan olduğunun az buçuk bilincinde olanı bile utandıracak çıplaklıkla ortadadır.

Uzunköprü’nün tarihsel kültür zenginliğini yoğun olarak barındıran mahallesiydi, Eski Rum Mahallesi,  Havrası ve tarihi evleriyle geçmişi günümüze taşıyordu.

O günlerin belediye başkanı Ahmet İnceoğlu, bir fabrika sahibine verdiği sözü yerine getirmek için mahallenin ortasından, Çevre Yolu geçirmeye karar verince; önce fotoğraflarla, daha sonra yağlıboya çalışmalarla anlatmaya çalıştım, yapılmak istenilenin tam bir tarih kıyımı olduğunu.

Çabam, kasaba siyasetçisi tavrına çarparak yetersizleşince, haber ve köşe yazısı bombardımanı başlattım. Her zaman olduğu gibi, “Ah vah!” diyenler çoktu, tepkinin her türünü gösterme kaygısı duyan ise yoktu.

Ahmet İnceoğlu, bazı Sosyal Demokrat Meclis Üyelerinin verdiği destekle, Çevre Yolu’nu açarak, fabrika sahibine verdiği sözü yerine getirdi.

Sosyal Demokrat Meclis Üyesi Salih Balaban’ın, “Karşı oy kullan” talebime verdiği karşılık hala kulaklarımda çınlar; “O fareliğin neresi tarihi yahu?”

Sahip olduğum bireysel olanaklarımla gösterdiğim uzun soluklu çabanın karşılığı; tarihi Kilise ile Eski Askerlik Şube Binası oldu.

Gazeteci Hasan Tahsin Arıkan’ın, “İzin versinler ben tek başıma yıkarım orayı!..” diye yazdığı Kilise’yi kurtarma mücadelem, 1987 yılında başladı, 1995 yılında sonuçlanma sürecine girdi. Ulusal basın ile yerel basın organlarında 1987 yılında başlattığım, “Kilise haberleri” sonucu, Kültür Bakanlığı 1995 yılında Kilise’yi kamulaştırarak –Kilise 1960 yılında zamanın Kaymakamı tarafından Şehsuvarbey İlkokulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne verilmiş. Dernek yönetimi de 300 liraya Bayram Manga’ya satmış. Yani tarihi Kilise şahsın tapulu malıydı- belediyeye devretti. Kilise o tarihten beri restorasyon bekliyor.

Ekonomik zenginliğine karşın kültürel açıdan tam bir, “Hint Fakiri” olan kasaba halkını bu şekilde tanımlamamın nedeni, kendi öz kültür değerlerine karşı aynı tutum içinde olmasıdır. Örneğin Tarihi Muradiye Camii’nin şerafesinin bir bölümü aylarca yıkık kaldı, bir tek tepki sesi çıkmadı. Milliyetçi ve dindar geçinen köşe yazarları bile suskun kaldı. Konuyla ilgili birkaç haber ve yazı yazdım da şerafe bakım gördü.

Benzeri gelişme, Uzunköprü ve yöreye büyük hizmetleri geçmiş Gazi Turhan Bey’in Kırkavak köyünde bulunan Türbesi konusunda da oldu. Bir dizi haber ve yazıyla konuyu sürekli gündemde tutmama rağmen, uzun yıllar harap durumda kalan Türbe ancak 2008 yılı içinde restorasyona alındı.

“Kemik sızlaması” muhabbetini dilinden düşürmeyen kesimlerin bu konudaki duyarsızlığına şaşmamak elde değil.”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s