TRED Başkanı Nazmi Metin, Yerel yönetimlerden sanat çabalarımıza destek bekliyoruz

Trakya Ressamlar Derneği (TRED) başkanı Nazmi Metin, ülkemizde son yıllarda iktidar kaynaklı olumsuzluklar nedeniyle sanatın giderek dar bir çevre için üretilir hale geldiğini savunarak, “insanın sosyal yaşama katılımı için yaşamsal öneme sahip sanatsal aktivitelerin kitleselleşebilmesi için yerel yönetimlerin destek konusunda duyarlı olmaları gerekir” dedi.

Yerel yönetimlerin kültür sanat birimlerinin genelde bu alanlarla üretim ve tüketim ilişkisi bulunmayan yani sanatçı ya da sanatsever niteliği olmayan isimlerden oluşturulduğunu, yerel yönetim- sanat derneği kopukluğunun da buradan kaynak bulduğunu belirten TRED Başkanı Metin şunları söyledi:

“Derneğimiz kurulduğundan beri yerel yönetimlerin önemli bir bir kolu olan belediyelerle sanat aktiviteleri gerçekleştirmektedir. Gönül isterdi ki üç dönemdir gerçekleştirilen aktiviteler resim sergileri düzenlemeleriyle sınırlı kalmayıp, yerleşim yerlerinin tanıtımı için çok önemli bir etkinlik olan çalıştay düzenlemeleriyle çeşitlensin. Derneğimizin hareket noktası olan Edirne ve Trakya bölgesinde bu çeşitlilik için birkaç belediyeye öneride bulunduk yanıt verme gereği bile duyulmadı. Yaşadığımız toplumun sağlıklı bireyler yetiştirerek aydınlık bir geleceğe sahip olabilmesi için derneğimizin olduğu gibi yerel yönetimlerinde bu konuda yerine getirmeleri gereken sorumluluklardan birisi de, kültür ve sanatın halkın bütün kesimlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak yaygınlığa sahip olmasına katkı yapmaktır. Derneğimiz bu bilinçle çalışıyor, beklentimiz yerel yönetimlerin aynı bilinçle derneğimizin etkinlik taleplerine yanıt vermeleri, destek çıkmalarıdır.”