Türkiye Ressam Dayanışması

TÜRED Logo-aslı

Türkiye Ressam Dayanışması, 12 Eylül 1980 darbesiyle toplumsal örgütlülük dinamikleri yok edilen ülkemizde, özellikle plastik sanatlar alanında, “sanat için dayanışma” örgütlülüğünü gerçekleştirmek amacıyla kuruldu.

8 Haziran 2010 tarihinde şahsım tarafından Çağdaş Ressamlar Grubu adıyla, günümüzün yaygın iletişim yöntemi olan sosyal paylaşım ağlarının sunduğu olanaklarla kurulan Sanat Grubu, gönüllü katılımcılık anlayışının kaynaklık ettiği çaba ve özveri gösterme çağrısına uyan ressamların katılımlarıyla ülke genelinde temsilci ağını oluşturmaktadır.

Teknolojik çağı kurgulayan insan aklının, bilgiye en hızlı ulaşma aracı olarak var ettiği internette yayın yapan sosyal paylaşım ağları aracılığıyla binlerce kişiye ulaşarak üye altyapısını oluşturan Sanat Grubu, 4 yıl içinde peş peşe 12 sergi gerçekleştirebilen bir sanat grubu olmuştur.

“Uluslararası Sanat Üretim ve Paylaşım Dayanışması” sloganıyla özetlenen kuruluş amacı doğrultusunda projelendirilen sanat etkinliği, “Çağdaş Ressamlar Türkiye Sergileri” başlığı altında gerçekleştirilen bu sergilerde, ülkenin farklı illerinden ressamları bir araya getirdi. Sanatseverleri aynı sergi mekanında farklı renklerle buluşturarak, birçok ressamın Sanatçı Dayanışması olgusuyla ve birbirleriyle tanışmasını sağlamıştır.

Dayanışma geleneği algısı askeri darbelerle ve demokrasi kültürü olmayan siyasal iktidarlarca yok edilen ülke olmamız nedeniyle ortaya çıkan iç anlaşmazlıklar yüzünden, sanat etkinliklerine geçen yıl ara veren grup, yaklaşık bir yıldır, daha yaygın ve etkin bir faaliyet süreci için güçlü bir şekilde amacı doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Ünlü ünsüz, amatör profesyonel, eğitimli alaylı, ayrımı koymadan…

Özgün sanat yaratımını ölçü alan bir anlayışla üyelik, temcilik ve sergileme dayanışmasına katılım koşuluyla grup yapılanması ve etkinlik düzenlemesi anlayışıyla yoluna devam eden Çağdaş Ressamlar Grubu, Türkiye Ressam Dayanışması adıyla ve “Uluslararası Sanat Üretim ve Paylaşım Dayanışması” sloganıyla, daha çok ressamın daha çok sanatseverle buluşmasını isteyen isimleri Sanat İçin Dayanışma örgütlülüğüne davet etmektedir.

Grubun resmi web siteleri:http://turedsanat.wordpress.com/  http://cagdasressamlar.wordpress.com/

One thought on “Türkiye Ressam Dayanışması

  1. Geri bildirim: Türkiye Ressam Dayanışması | Uzunköprü Ses Gazetesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s