Trakya Ressamlar Derneği (TRED) ilk sergisini Edirne’de açtı

e-0

-Trakya Ressamlar Derneği (TRED) 1.Örgütlü Sanat için Dayanışma Sergileri Edirne Buluşması Sergisini 5 Mayıs tarihinde ETSO Sergi Salonunda açtı. Serginin davetiye, afiş ve kokteyl katkısı Edirne Belediye Başkanlığından, Sergisi salonu katkısı ETSO yönetiminden geldi. Dernek Başkanı Nazmi Metin, katkılarından dolayı 2 kuruluşa teşekkür etti.

Genel Merkezi Edirne’de bulunan Trakya Ressamlar Derneği-TRED’in, Güzel Sanatlar dallarında üretken olan isimleri geniş katılımlı sergilerde birbirleri ve sanatseverlerle buluşturarak “Örgütlü Sanat için Dayanışma” oluşturmayı amaçladığı, “Örgütlü Sanat için Dayanışma Sergileri” dizi etkinliği, 05-15 Mayıs 2014 tarihleri arasında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Sergi Salonunda gerçekleştirdiği açılışla 1. Ulusal ve Uluslararası Örgütlü Sanat İçin Dayanışma Sergileri Edirne Buluşması ile başlattı.

1 Nisan 2013 tarihinde Edirne’de kurulan Trakya Ressamlar Derneği-TRED, Ulusal ve Uluslararası katılımlı Örgütlü Sanat için Dayanışma Sergileri etkinliğini Edirne Buluşması sergisiyle başlattı.

2013 yılı Eylül ayında gerçekleştirilen olağan genel kurulda Gazeteci-ressam Nazmi Metin’in başkanlığında göreve gelen yeni yönetimi ile faal üye altyapısını oluşturma çalışmalarını başlatan derneğin 4 aylık bir sürede, İstanbul, Mersin gibi nüfus yoğunluğu bulunan illerde temsilcilik görevlendirmeleri yaparak, örgütlü sanat faaliyetini bölgeden ülke geneline yayma çalışmalarına hız verdiği açıklandı.

Dernek başkanı Nazmi Metin tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“Biliyoruz ki, dernek algısının dibe vurduğu ülkemizde böyle bir gerçekliğin varlığında, örgütlü sanat dinamiğine sahip bir dernek kurarak öncelikle sanat üretme çabası olan isimleri bir araya getirmek ve aralarında sanat üretim ve paylaşım dayanışması oluşturarak, bilinen nedenlerden yeterli beğeni düzeyine sahip olmayan cılız sanatsever kitlesiyle buluşturma amacı gütmek, üstün çaba ve özveri isteyen bir mücadele sürecini gerektirir. TRED bunu bilerek yola çıkanların oluşturduğu bir sanat örgütlülüğüdür. Kuruluş amacımızın özet vurgusu olan,  “Yerelden ulusala, ulusaldan evrensele örgütlü sanat hareketi…” sözünün içini dolduran örgütlülük anlayışı bunu bilmekten beslenmektedir.

Dört ay gibi bir sürede birçok il ve ilçede örgütlenerek, yurt dışında bile üye yaparak temsilci görevlendirmesinde bulunma başarısı, olumsuzlukları bilerek yola çıkmanın bir sonucudur.

Özgür sanata dair bunca olumsuzluğun varlığında, 1 Nisan 2013 tarihinde derneğimizin kuruluşunu yaptık. 6 ay sonra ilk genel kurulumuzu yaptık. 1 Aralık 2013 günü, sanatın üretim ve paylaşım aşamalarında sanatçı-sanatsever dayanışmasını oluşturacak olan,  “Sanat Üretim ve Paylaşım Atölye/Galerileri” örneğinin ilkini Edirne’de açtık. İki elin parmak sayısını aşmayan insanın çaba ve özverisiyle gerçekleşen bu başarıyı, 5 Mayıs 2014 tarihinde  Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Sergi Salonunda açılışını yaptığımız Ulusal ve Uluslararası 1. Örgütlü Sanat İçin Dayanışma Sergileri Edirne Buluşması sergisi ile taçlandırdık. Bu çabamıza katkı yapan Edirne Belediye Başkanlığına ve Kültür Müdürlüğü ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine teşekkür ediyorum. 5 Mayıs 2014 pazartesi günü saat 17:30:00 da açılışını yaptığımız sergimiz 15 Mayıs 2014 Perşembe gününe kadar gezilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s