Resim Meraklılarının Kütüphanesinin Olmazsa Olmazı 20 Kitap

j-caristian-resimli-sozleri_94488730

Resme merakınız varsa ve bu konuda derinlemesine bilgi sahibi olmak istiyorsanız, işte karşınızda kütüphanenizde mutlaka bulunması gereken kitaplar.

Sürrealizmden empresyonizme, kübizmden pop art’a resim sanatına damgasını vurmuş ressamların gerek hayatları gerek eserleriyle ilgili kapsamlı bilgilere ulaşabileceğiniz bu kitaplar sadece sanata dair bilginizi değil, hayata bakışınızı da zenginleştirecek türde. Ayrıca resme dair tutkunuz sadece izlemekle kalmıyor ve çizim de yapmak istiyorsanız, Yeni Başlayanlar İçin Karakalem Resim yazımız sizlere yardımcı olacak.

Dali Hayatı ve Eserleri

Sürrealizmin kurucusu Salvador Dali’nin hayatıyla eserleri ayrılmaz bir bütün. Hayatında onu etkileyen olaylar ve yaşadıklarının eserlerine yansımasını doğru bir şekilde okuyabilmek ve anlayabilmek için renkli hayatına hakim olmanız lazım. Henüz 10 yaşındayken ressam Ramon Pichot’un önerisiyle resim dersleri almaya başlayan Dali’nin gerçeküstü eserleri ve hayatına dair temel bilgileri bulabileceğiniz bu kitap kütüphanenizin başköşesindekini yerini alacağa benziyor.

Rönesans’tan Günümüze Resim Sanatının Öyküsü

Resim Sanatının Öyküsü , Rönesans’tan günümüze resim sanatının geçirdiği evreleri ve akımları dönemin sosyal, kültürel ve ideolojik bağlamıyla birlikte ele alarak resme dair bilgi edinmek isteyenleri aydınlatıyor. Kitapta özel seçilmiş resimler dışında belli başlı sanatçılara ayrılan özel bölümler, resim sanatına dair 178 kavramdan oluşan sözlük ve 186 sanatçı hakkında kısa bilgilerden oluşan bir dizin de bulunuyor.

“İşte” olmazsa olmazlar

Bacon, Cézanne, Dali, Goya, Kandinsky, Matisse, Monet, Rembrandt, Van Gogh ve daha nicesi Hep Kitap’ın çıkardığı “İşte” dizisinde. Farklı ülkelerden, farklı akımlardan sanat dünyasında iz bırakmış 17 sanatçı. Ödüllü çizerlerin kitaplara özel çizdikleri illüstrasyonlarla her biri kendi başına da bir sanat eseri adayı olan bu 17 kitap, sanatseverlerin kalbini fethediyor.

Andy Warhol Felsefesi

Pop Art’a damgasını vuran, gerek ressam gerek yapımcı kimliğiyle popülerliğini hiçbir zaman kaybetmeyen Andy Warhol ‘un aşk, seks, yemek, güzellik, sanat, şöhret, çalışma, para, başarı, New York ve sanat sosyetesi üzerine düşüncelerini içeriyor bu kitap. Warhol’un meşhur Marilyn Monroe yapıtının ötesine geçmek ve onu daha yakından tanımak istiyorsanız, iyi bir kaynak. Ayrıca 2014 yılında Pera Müzesi’nde düzenlenen Andy Warhol: Herkes İçin Pop Sanat sergisinin katalogu da sanatçının serigrafi dizilerini ve desenlerini içermesiyle meraklılarının bilgi açlığını doyuruyor.

Ünlü Ressamlar

Paris’te Louvre Müzesi’ne gidip Mona Lisa ’ya bakarken duyduğunuz heyecan dışında başka elinizden ne geliyor? Bu ünlü eserin eleştirisini, Giorgio Vasari yüzyıllar önce yapmıştı ve bugüne kadar da öne sürdüğü fikirleri çürütebilen olmadı. İşte bu kitabın temeli buna dayanıyor. Kitapta adı geçen eserlerden büyük bir kısmını dünya müzelerinde bizzat görüp ardından da edindikleri izlenimleri birçok sanat eleştirmenin bu konudaki yazılarıyla birleştirerek ortaya çıkarılmış bu kitap resim sanatına dair temel bir bilgi kaynağı.

Rönesans Düşüncesi ve Resim Sanatı

15’inci yüzyılda İtalya’da doğup yayılan değişim ve dönüşüm süreci hızla Avrupa’yı ve İngiltere’yi ardından da bir yanıyla Osmanlı İmparatorluğu’nu etkisi altına aldı. Dönemin güçlü devletleri, günümüz dünyasını her yönüyle şekillendiren Rönesans’a kayıtsız kalamadı. Rönesans Düşüncesi ve Resim Sanatı isimli kitap, bu dinamik sürecin fikri ve sanatsal boyutuna odaklanıyor.

Bunu da okuyun: Yeni Başlayanlar İçin Karakalem Resim
İnsanın, içindeki sanatsal yönü ortaya çıkarmasının en yaratıcı yollarından biri resim yapmaktır. Resim yapmaya bir yerden başlamak istiyorsanız kara kalem çalışmaları ile kendinizi deneyebilirsiniz.

Büyük Ressamlar

Rembrandt, Cézanne, Gauguin, Degas, Van Gogh, Renoir, Manet ve resim sanatına damga vurmuş daha nice sanatçı Büyük Ressamlar serisinde hayatları ve eserleriyle yer alıyor. Sanatlarından neler öğrenebileceğinize, yaşadıkları dönemdeki toplum ve sanatın eserlerine nasıl yansıdığına şahit olurken, eserlerinde ele aldıkları aşk, yaşam ve ölüm ile ilgili düşüncelerine dair önemli ipuçlarına ulaşıyorsunuz.

Picasso

Picasso rivayete göre daha konuşmadan resim çizmeye başladı. Çocukken içgüdüsel olarak resim malzemelerinin cazibesine kapıldı. Küçükken, oyun oynamak yerine saatler boyunca mutlulukla sadece kendisine anlamlı gelen helezonik şekiller çizerdi. Çocuk yaşta kendini ifade etmenin bir yolunu buluşu, ender görülen bir yeteneğin de habercisiydi. Picasso’nun hayatına ve eserlerine dair kapsamlı bir kitap arıyorsanız, tam karşınızda duruyor.

Michelangelo Buonarroti

Michelangelo’nun hayranlık uyandıran eserlerinin perde arkası ve sanatsal gelişiminin temellerine dair bu kitapla bilgi edinirken, sanatçının hayatı ve yapıtlarına etkisi üstüne de sürükleyici bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Modern Resim Nasıl Okunur

Bir resme bakıp beğenmek başka, onu gerçekten anlayabilmek ise bambaşkadır. Resim sanatına dair detaylı bir bilginiz yoksa maalesef edindiğiniz izlenimler yüzeysel kalır. Modern Resim Nasıl Okunur kitabının yazarı Jon Thompson, Basquiat’tan Warhol’a toplam 140 sanatçının yaptığı 200’den fazla resimle okuyucuya kılavuzluk ediyor.

Metis Yayıncılık Picasso’nun Başarısı ve Başarısızlığı

20’inci yüzyılın en varlıklı ve ünlü sanatçısı olarak hayattan ayrılan Picasso’nun hayatına yazar John Berger bambaşka bir perspektiften bakıyor. Berger, Picasso’nun resimleri üzerinden onun yalnız ve yalıtılmış dünyasına ışık tutarken, sanatçı hakkında bilmediklerinizi keşfediyor ve eserlerine bambaşka bir gözle bakmaya başlıyorsunuz.