Nazmi Metin, Trakya Ressamlar Derneği, Edirne’den ulusala, ulusaldan evrensele uzanan bir sanat yürüyüşünün adıdır.

Trakya Ressamlar Derneği (TRED) başkanı Nazmi Metin, “Trakya Ressamlar Derneği, Edirne’den ulusala, ulusaldan evrensele uzanan bir sanat yürüyüşünün adıdır. Bu gerçeği güçlü bir dille anlatan, kuruluş amacını gerçekleştirmek için aralarında yavruvatan Kıbrıs’ın da bulunduğu birçok yerde, çatısı altındaki üyesi ile sanatseveri buluşturan sergiler yapmış olması ve bu yolda yürüyüşünü başı dik sürdürüyor olmasıdır” dedi.

Derneğin 11-21 Aralık 2017 tarihleri arasında Keşan sergisiyle başlatıp, 01-08 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Alanya Sergisiyle sona eren ” Sanat Buluşmaları” etkinliğine kadar olan derneğin sergi etkinlikleriyle ilgili bilgi veren dernek başkanı Nazmi Metin, şunları söyledi:

“24 Nisan 2013 tarihinde Edirne’de kurulan derneğimizin kuruluş amacı, Ressamlar ve Heykel Sanatçıları arasında birlik ve dayanışmayı sağlayarak yurtiçi ve yurtdışı sergileri, söyleşiler düzenlemek. Halkın plastik sanatlara ilgisini arttırıcı çalışmalar yapmak, plastik sanatların gelişmesine yardımcı olmak ve öncülük etmek. Üye plastik sanatçıları yurt içinde ve yurt dışında her konuda temsil etmek, haklarını korumak ve savunmak, çalışma olanaklarını arttırmak, eserlerinin değerlendirilmesini, maddi ve manevi kazanımlarını sağlamak. Genç sanat insanlarının yetişmesine ve gelişmesine yardım etmek, yöre sanatçılarının eserlerini tanıtmaktır.

Bu amacı gerçekleştirmek için, ilk sergimizi Edirne’de “Örgütlü  Sanat İçin Dayanışma Sergileri” üst başlığı altında 05-15 Mayıs 2014 tarihleri arasında yaptık. Söz konusu tarihten bugüne 23 sergi etkinliği gerçekleştirdik. Bu zorlu süreçte , ülkemizin bir gerçeği olarak, katkı ve destek için yanımızda olan az, karşımızda olan çok oldu. Çoğa karşı azın yanında olma yürekliliği göstererek yan başımızda duran, derneğin kuruluş amacını gerçekleştirme çabamıza omuz veren sanat yoldaşlarımıza ve sanat dostlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.

Her alanda kaygı verici değer kayıplarının yaşandığı bu süreçte bizi biz yapan değerlerimizi koruyarak, harcı sanat olan yardımlaşma ve dayanışma çatımızı sağlam kılma konusunda üyelerimizden ve her koşulda yanımızda olan sanat dostlarımızdan bu duyarlıklarını önümüzde ki süreçte de canlı tutuma ve coşkulu kılmak için güç birliği içinde olmalarını rica ediyoruz.

Bu ricamızın bir göstergesi olarak yeni dönem sergi etkinliklerimizin üst başlığını “YAŞASIN SANAT” şeklinde belirlediğimizi duyuruyor, yeni dönemde de üyelerimizin ve sanatçı dostlarımızın umut ve çabalarıyla yanımızda olacağına inanıyoruz.”