Kırklarelili 10 Ünlümüzü Biliyor musunuz?

Kırklarelili 10 Ünlümüzü Biliyor musunuz?
Sizler için Kırklarelili ünlülerimizi derledik

1.Burhan Öçal
Burhan Öçal, 25 Nisan 1959 tarihinde Kırklareli’nde müzisyen bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur.

Dünyaca ünlü perküsyon ustası Burhan Öçal, müzik çalışmalarına çok genç yaşta başladı. Türkiye’de sürdürdüğü profesyonel müzik yaşamını yirmidört yaşından itibaren İsviçre’de sürdüren sanatçı, halen 2 ülke arasında gidip gelmekte. Babası sinema işletiyordu. 7 kardeşin en küçüğüdür. Çocukluğunda bir dönem Niğde’ye gitti, bir yıl kadar orada kaldı. Ortaokulu Kırklareli’nde okudu. Liseyi Ankara’da okudu. Avrupa’da verdiği solo konserler, katıldığı uluslararası festivaller, ortak projeler ve çıkardığı albümler ile çeşitli ülkelerin eleştirmenlerinden övgü dolu sözler alan Burhan Öçal, yurtdışında Türkiye’yi başarıyla temsil eden uluslararası sanatçılarımızdan biridir.

2.Zeynep Kaçar
3 Şubat 1972 Kırklareli Lüleburgaz doğumludur.1995 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi oyunculuk bölümü ardından ise 1999 senesinde İstanbul Üniversitesi – Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümünden mezun olmuştur.

2000 yılında Tiyatro Boyalı Kuş’un kurucularından olan Zeynep Kaçar bir çok oyun, sinema ve dizide rol almıştır. Ferhat ile Şirin, aşk ihanet yalnızlık vesaire, Dış Ses, Böyle Bir Aşk Masalı ve Bavullar’ı yazdı, oyunlarda rol aldı.

2015 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan Yazın Öyküsü adlı dizide Peri karakterini canlandırmıştır. Usta oyuncu ve yazar Zeynep Kaçar Kırklareli Lüleburgaz doğumludur. Yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir.

2017 yılının Ocak ayında Kabuk adlı romanı Sel yayınları tarafından yayımlanmıştır. Günümüzde 3Mota’da oyunculuk dramaturjisi dersleri vermektedir.

3.Ahmet Özaslan
1969 yılında Kırklareli’nde dünyaya gelmiştir.Ahmet Özaslan Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü mezunudur.

Aşk Meydan Savaşı adlı dizide 2002 senesinde rol alarak ilk dizi oyunculuk deneyimini gerçekleştirmiştir. Daha sonra Bir İstanbul Masalı, Gölgesizler ve Sahte Prenses gibi projelerde rol almıştır.
Ayrıca Sevimli Tehlike, Nolya ve Uzun Yol isimli sinema filmlerinde yer alan Ahmet Özaslan en son Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz disisi oyuncu kadrosuna dahil olmuştur. Dizide Yılmaz karakterine can veren Ahmet Özaslan 1969 yılında Kırklareli’nde dünyaya gelmiştir.

4.Uğurkan Erez
Uğurkan Erez, 1954 yılında Vize’de doğdu. Anne ve babasının öğretmen olması ve de o yıllarda uzun bir süre Vize’de annesi Zekiye Adalet Erez Atatürk İlköğretim Okulu’nda görev yapması nedeniyle 6 yaşına kadar Vize’de kaldı. 9 yaşındayken kaybettiği babasının adı Nüzhet Erez dir. Bir abisi, bir ablası vardır.

1998’de kurduğu bir Koreograf ve mankenlik ajansı sahibidir.
“Huysuzla Dans Eder misin?” ve “Bugün Ne Giysem” yarışmalarında jüri görevi yaptı.

2008 yılında akciğer kanseri olduğu ortaya çıkan Uğurkan Erez erken teşhis ile kurtuldu.

Geçirdiği ağır kanser ameliyatı sonrasında İstanbul’u terk ederek İzmir Kordonboyu’ndan ev satın alıp İzmir’e yerleşti. Ama bir sene sonra dostlarının baskılarına dayanamayıp İstanbul’a döndü.

Uğurkan Erez, mimar bir hanım ile evlendi, 1990 yılında boşandı. Billur Erez(d.1981)adında modacı olan bir kızı var.

5.Sibel Can
Sibel Can 1 Ağustos 1970 yılında İstanbul Karagümrük semtinde doğdu. Asıl adı Sibel Cangüre’dir.Babası Engin Cangüre Kırklareli Pınarhisarlıdır.

Baba Engin Cangüre ve Mudanyalı anne Emine Gül Sezer Cangüre’nin ilk çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Muzaffer adında bir kızkardeşi vardır. Babası Engin Cangüre bir çok ünlü solistin orkestrasında kemancılık yapmaktaydı. Sibel Can 14 yaşındayken dansa merak sardı ve gelen teklif üzerine oryantal olarak sahneye çıkmaya başlayan şarkıcı babasıyla birlikte çıktığı yurt içi ve yurt dışı turnelerinde hem oryantal hem de solist olarak sahne almaya başladı.Assolistliğe yükseldiğinde henüz 17 yaşında idi. Sibel Can, 1987 yılında Kervan Plak’tan ilk albümü olan “Günah Bize”yi çıkarttı. Bu albümde Orhan Gencebay’ın büyük desteğini gördü.1997 yılında ise, Serdar Ortaç’ın bestelediği “Padişah”lı albüm yayınlandı.


Sibel Can, albüm çalışmalarının yanında birçok dizide ve filmde de yer aldı. “Kaldırım Çiçeği”, “Gülüm”, “Bize Ne Oldu” ve “Berivan” gibi dizilerde kamera karşısına geçti. 2001 yılından beri Emre Plak ile çalışan sanatçı 2007 yılında “Akşam Sefası” adlı albümünü çıkardı. Bu albümdeki Çakmak Çakmak isimli parçayla büyük başarı yakaladı.

1999’da Hakan Ural’dan ayrılan Sibel Can ,2000’de Sulhi Aksüt’le evlenmiş ve bu evlilikten de Emir adında bir evlat sahibi olmuştur. İlk albümünü 1987’de çıkartan şarkıcı 2014 yılına kadar 20 tane albüm çıkartmıştır.

6-Candan Erçetin
10 Şubat 1963 tarihinde Kırklareli’nde doğan Erçetin, çocukluk ve ilkokul yıllarını doğduğu yerde geçirdi.

Erçetin, ilköğretimini tamamladıktan sonra girdiği parasız yatılı sınavları kazanarak Galatasaray Lisesi’nde öğrenim hayatına devam etti. Aynı zamanda 1979’da girdiği İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Şan eğitimine devam eden sanatçı, Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümüne girdi.

Profesyonel müzik hayatına 1989 yılında Siyah & Gümüş adlı gece kulübünde Arie Antique ve Chansons söyleyerek başlayan Erçetin, daha sonra Caz Bar (Paris Nights Cabaret), Kufe (Restaurant), Royal Bistro, Galatasaray Cemiyeti, Moda Deniz Kulübü, Home Store ve Swiss Hotel`de (La Com D`or Restaurant) uzun süreli sahne programlarını sürdürdü.

Şarkıcılığın yanı sıra, Sahne Organizasyonu ve Menajerlik gibi alanlarda çeşitli şirketlerde çalışan Erçetin, televizyonculuğa ilk adımını 1994’de Kanal D’de yayınlanmaya başlanan ve 17 hafta süren, “Kol Düğmeleri” adlı Erkek Magazin Programını sunarak attı. Daha sonra Numberone Tv’de yayınlanan ve 65 bölümden oluşan “Randevu” adlı sohbet programını sundu. Aynı yılın Temmuz ayında ilk solo albümü olan “Hazırım” satışa sunuldu. Bu albümde daha çok Trakya ve Makedonya’nın ezgileri ağırlıktaydı.

7.Bile Olgaç
Bilge Olgaç, 10 Ocak 1940 tarihinde Kırklareli‘nde Vize ilçesinde doğan ilk kadın sinema yönetmenidir.
1956 yılında henüz 16 yaşında iken Vecdi Bender ile evlendirilen Bilge Olgaç’ın yazdığı öykülerden olan “Kısmetin En Güzeli”ni 1962 yılında eşi götürüp Memduh Ün‘e verdikten sonra film yapmasının yanı sıra onu yanında asistan olarak işe almıştır. Ustası Memduh Ün’ün sayesinde senaryo yazmayı, kurgu tekniğini öğrenir. Ayrıca ünlü yönetmenin de birinci asistanıdır.

Sinemaya 1962 yılında “Kısmetin En Güzeli” adlı film ile yönetmen Memduh Ün‘ün asistanı olarak başladı. İlhan Engin, Halit Refiğ ve Hasan Kazankaya gibi yönetmenlerin yanında da asistan olarak çalıştı.

1965 yılında “Üçünüzü de Mıhlarım” filmi ilk yönetmenliği olmakla birlikte Bu dönemin tek kadın yönetmeni unvanını aldı.

1970 yılında Demir Karahan, Fatma Karanfil, Süheyl Eğriboz, Ali Şen‘in oynadığı “Linç” filminde yönetmenlik yaptı. Bu film ile birçok ödülün sahibi oldu.

1975 yılında erotik filmler başlayınca sinemadan ayrılarak reklam filmciliğine başladı. 1984 yılında; Perihan Savaş, Mesut Engin, Halil Ergün, Aliye Rona, Seden Kızıltunç, İsmet Ay‘ın rol aldığı “Kaşık Düşmanı” filmi ile tekrar sinemaya döndü. Bu filmi ile de pek çok ödülün sahibi oldu.

Bilge Olgaç‘ın bundan sonraki filmlerinin çizgisi de belirlenmiştir. “Gülüşan”, “Gömlek”, “Umut Hep Vardı” gibi filmlerde kadın sorunlarına değinilir. Çoğunlukla büyük kentin dışında kasaba ve köylerdeki yaşam sinemasında yer alır. Bilge Olgaç Yeşilçam geleneğine bağlı bir sinema yapmıştır. “Üç Halka Yirmibeş”, “İpekçe”, “Kurşun Adres Sormaz” gibi iddialı filmlerle adını yeniden duyurdu.

1984 yılında yapımcısı Selim Soydan olan ve başrollerde Hülya Koçyiğit ile Çetin Tekindor‘un oynadığı “Yavrularım” adlı sinema filminin yönetmenliğini yaptı.

Bilge Olgaç, 1956 yılında, 16 yaşında ilk evliliğini Vecdi Bender ile yaptı. Bu evliliğinden bir oğlu vardır. Boşandılar.Bilge Olgaç, 3 Mart 1994 tarihinde İstanbul’da 54 yaşında Taksim’deki evinde çıkan yangın sonucu ölmüştür.Ödülleri:
1970 – Adana Altın Koza Film Yarışması, Linç filmi ile En İyi Yönetmen Ödülü
1970 – Adana Altın Koza Film Yarışması, Linç filmi için En İyi Film Kategorisi’nde üçüncülük ödülü
1984 – 21. Altın Portakal Festivali, Kaşık Düşmanı filmi, En İyi Senaryo Ödülü ve En İyi Film Kategorisi’nde üçüncülük Ödülü
1985 – Kadın Filmleri Festivali, Fransa, Kaşık Düşmanı filmi (La Chambre de mariage) En İyi Film Kategorisi’nde Büyük Ödül ve Basın Özel Ödülü

8.Mediha Şen Sancakoğlu
Mediha Şen Sancakoğlu 1941 yılında üç kardeşten en küçüğü olarak kırklareli’nde dünyaya gelmiştir. Kırklareli Babaeski doğumlu sanatçı henüz iki aylık iken ailesi ile birlikte Bursa Çekirge’ye yerleşmiş ilkokulu burada tamamlamıştır. Ardından Ortaokul 2. sınıfta iken İstanbul’a taşınmışlardır.


Henüz 14 yaşında Alaattin Şen ile evlenmiş ve Eyüp Sultan’da yaşamaya başlamıştır. Bu evliliğinden 2 evladı vardır. 1972 yılında boşanmış daha sonra 1973 senesinde Kemal Sancakoğlu ile evlenmiş ve bu evliliğindende Elif ile Ebru isminde iki kızı vardır.

Bugüne kadar Bir İhtimal Daha Var, Bir Dinlesen Kalbimi, Ayrılık Ateşten Bir Ok, Yaylı Tambur Taksimi, Tanrıya Şikayet, Bir Bahar Akşamı ve daha bir çok albüme imza atmıştır.

9.Işıl Yücesoy
Usta oyuncu sanatçı Işıl Yücesoy 2 Ekim 1945 yılında Kırklareli’de doğmuştur.
Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezuniyetinin ardından 1969 senesinde Devlet Tiyatrosu’nda sanat hayatına atılan Işıl Yücesoy Daha sonra 1975 yılında şarkıcı olarak sahneye çıkmaya başladı.

Aynı yıl ilk 45’liği Çalamazsın Mutluluğu basıldı. 1978 yılında kendi firması Orient Plak’ı kuran sanatçı, birçok gece kulübü ve gazinoda sahneye çıktı. Dört adet plağı basılan Yücesoy, 1981’den sonra film ve dizilerde rol almaya başladı.

Işıl Yücesoy’un yazar ve gazeteci Tanju Cılızoğlu ile olan evliliğinden Meneviş adında bir kızı vardır.

Bir çok tiyatro, sinema ve dizilerdede rol alan Işıl Yücesoy 2014 yılı itibariyle Kara Para Aşk adlı dizide Nedret, Kanal D ekranlarında yayınlanan Aşka Gebe dizisi’nde Esma karakterlerini canlandırmıştır. 2017 yılında ise Aşk ve Mavi dizisinde Refika karakterine can vermiştir.

10.Gizem Kayalı
Katıldığı 29. Best Model of Turkey yarışmasında birinci olan Gizem Kayalı 26.03.1994 tarihinde Kırklareli’nde doğmuştur.

Kayalı kariyerini model olarak sürdürmek istediğini belirtmiştir.

kaynak:kimnereli.net