Tayyip Yılmaz Retrospektif Sergisi Edirne Büyük Sinagog da

Büyük Edirne Sinagogu ve bünyesindeki Vakıf Kültür ve Sanat Evi 15 Nisan Pazar günü Edirneli ünlü ressam Tayyip Yılmaz’ın retrospektif sergisine mekan olacak. Bu yıl 60. sanat yılını kutlamakta olan sanatçı Tayyip Yılmaz 1930 yılında Bulgaristan doğumlu olup, beş yaşındayken Tekirdağ’ın Balabanlı köyüne göç eden bir ailenin oğlu. Sanatçı Köy Enstitüsünün ardından Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümünde okuyup mezun oldu. 1958 yılından itibaren eğitmen olarak Edirne’nin çeşitli eğitim kurumlarında, akademide, hatta Üniversitenin Mimarlık Fakültesinde görev aldı.

Edirneyi konu alan resimler düşünüldüğünde akla gelen en önemli sanatçılardan biri olan Tayyip Yılmaz çalışmalarını halen Kaleiçi’ndeki ev-atölyesinde sürdürmektedir. 2013 yılında Edirne Valiliği tarafından eserlerinden bir albüm-kitap yayınlanmış olan Yılmaz’ın bu eseri ne yazık ki kısa zamanda tükenmiştir. Bugün ancak sahaflardan temin edilebilen kitapta Edirne’nin suluboya ve yağlıboya olarak kağıt veya tuvale aktarılmış onlarca görüntüsü yer almıştır.

Sergi öncesi Türk Yahudi Toplumu Sözcüsü ve Geçmiş Dönem Başkanı Silvyo Ovadya ile görüşen Tayyip Yılmaz, çalışmalarında herhangi bir maddi menfaat beklemediğini vurguladı. Sanatçının eserleri ile ilgili tek arzusunun evinin ileride müze haline getirilerek, eserleri ile birlikte yaşatılması olduğunu aktaran Silvyo Ovadya, sergi ile ilgili bir de broşür hazırlandığını ifade etti.

Bir sanatçının retrospektif sergisi, sanat hayatının her döneminde yapmış olduğu çalışmaların belirli ve seçilmiş örneklerinin bir araya gelmiş olmasıdır. Bu sergide de buna özen gösterilecek ve tüm dönemlerinde vücuda getirdiği çalışmalardan eserler sunulacak.

15 Nisan Pazar günü saat 16.00 da yapacağımız açılışın Edirne’nin sanatsal ve kültürel yaşamına katkı sağlayacağını umuyoruz.

Aynı gün saat 17.00 de Büyük Edirne Sinagogu’nda “Crisantem Quartet” in bir Oda Müziği Dinletisi’ne de tanık olacağız. Bahar Hoşcan (1. Keman), Gülce Sevi Par (2. Keman), Leyla Osmanzade Erkin (Viyola) ve Sibel Göksel’den (Kontrbas) oluşan oda orkestrası bizlere bir dinleti sunacaklar.

Etkinliğimizde tüm sanat dostlarını yanımızda görmekten onur duyacağız.

Saygılarımla.

 

Silvyo OVADYA

Türk Yahudi Toplumu Sözcüsü ve Geçmiş Dönem Başkanı