Edirneli Ressamdan Newyork’da Sergi

Heykeltıraş İlhan Koman gibi ünü yurt dışına yayılmış Edirneli bir ressam olan Levent  Tuncer, kalabalık bir katılımcı ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin Newyork Kentindeki Townley Galerisi’nde “Tek ve tek” adlı resim sergisini açtı.
Edirneli Vardar ailesinden gelen Levent Tuncer yaşamını halen Amerika’da sürdürüyor. Yaptığı eserlerinin temalarını kültürler arası etkileşimlerden türetmeye çalışan Tuncer, yaşamının gerçeği olan doğu ile batı arasındaki kesitleri büyük bir ustalıkla ve görsel zenginlikle eserlerine yansıtıyor.
Ressam Levent Tuncer, “Tek ve Tek” başlığı ile Newyork  Townley Galerisi’nde açılan sergide sergilenen eserlerinde tuval üzerine çoğunlukla siyah-beyaz yağlı boya resim dizisi olan Jinndom, isimsiz bir on beşinci yüzyıl İran çiziminden esinlendi. Bu seri doğudaki insanların Çin ve Japonya’dan Orta Doğu ve Türkiye’ye dayandığı efsanevi jinleri araştırıyor ve kullanıyor. Bazen hassas ve eterik, bazen cesur ve uğursuz, Jinndom’daki görüntü, izleyicileri kendi yaratıcı varlıklarını veya cinlerini keşfetmeye davet ediyor. Resimler, çok katmanlı ve hareketli bir gerçeği yavaşça ifşa ediyor.
LEVENT TUNCER’İN ÇALIŞMALARI
Levent Tuncer, Brooklyn, New York ve Tampa, Florida’da stüdyoları olan Türk Amerikalı bir sanatçı olup Edirne doğumludur. St. Martins Sanat Okulu’na gittiği Londra’ya taşınır ve Hornsey Sanat Okulu’ndan mezun olur. Connecticut’taki Hartford Üniversitesi’nde tam burs kazandı ve resim sanatında MFA’nı kazanır. Pollock-Krasner Vakfı ve Sanatçılar Mekanı’ndan (NYC) hibeler aldı ve iki kez Virginia Yaratıcı Sanatlar Merkezi’nde çalıştı.
Levent Tuncer bugüne kadar Amerika ve İngiltere başta olmak üzere, İrlanda, Kolombiya, Çekoslovakya, Hollanda ve Kuveyt’de sergiler açtı. En önemli eserleri; Deep Galaxy Series (1989  1992), Two Rivers Series, History/Fiction Series ve 2005-2006 döneminde The University Church Dublin Commission yapısındaki duvar süslemeleridir. 2007’de, İrlanda’nın Dublin kentinde bulunan bir ortak komisyon olan Dublin, İrlanda’daki Üniversite Kilisesi için 142 doğrusal ayak ölçen 22 resim üretti.
Son sergiler arasında “Bir Araya Gelmek: Sandy’den Kurtulmak” (2013, bir Brooklyn gösterisi); 2015 yılında Manhattan’daki Resim Merkezinde “Talisman”; ve “Gölgelerde: Çağdaş Sanatçılar ve Obsesif Bellek” (2015, Western Michigan Üniversitesi). (HUDUT Gazetesi)