Dergi yapraklarıyla sanat yapmanın adı; Ekrem ÜNAL

Türkiye’nin tarihi yapı güzelliği mekanlarından Safranbolu doğumlu Ekrem ÜNAL, eski dergi yapraklarından yarattığı el sanatı ürünleriyle adından söz ettiriyor.

1947 yılında Safranbolu’da doğan, 1970 yılında İstanbul’a göç ederek otomotiv sektöründe çalışmaya başlayan ve emekliliğinden sonra Altınoluk’a yerleşen Ekrem ÜNAL, boş vaktini geçirmek için başladığı maket yapma merakını örneği az bulunur el becerisini konuşturarak sanat yapmaya taşıyan nadir isimlerden birisi.

Sanat Dernekleri tarafından açılan sergilere katılarak, el emeği göz nuru ürünlerini sanatseverlerin beğenisine sunan Ekrem ÜNAL, yıllardır kişisel çabalarıyla tanıtmaya çalıştığı, ülkede tek olan el sanatı emeğini, yerel yönetimlerin ve turizm müdürlüklerinin destekleriyle yurt içine yaymak ve yurt dışına taşımak istediğini ifade ediyor.

Yıllardır emekli geliriyle mücadele vererek, sanatını yaymaya çalıştığını belirten Ekrem ÜNAL, “Yaptığım el sanatı ürünlerinin Belediyelerin ve Turizm müdürlüklerinin destekleriyle sanatseverlere ulaştırılması, bu sanatın yaygınlaşmasına katkı yaparken daha iyi ve daha güzel ürün örneklerinin ortaya çıkmasını sağlayacağına inanıyorum” diye konuşuyor.

EKREM ÜNAL’ın özgeçmişi:

05/01/1947 Safranbolu doğumluyum. 1970 yılında İstanbul’a geldim. Otomotiv sektörü işine girip oto tamir servis atölyesi açtım daha sonra iş yerini kapatıp. Büyük bir otomotiv şirketinde servis yöneticiliği yaptım ve oradan emekli oldum ve şehir değiştirip Altınoluk’a yerleştik. Boş vaktim olduğu için Maket yapmaya başladım evin içinde kirlilik meydana geldiği için hanımın tepkisi oldu. Bende mecburen işi bıraktım bir şeyler yapmak için araştırma yaparken aklıma kağıttan bir şeyler yapmaya başladım ortaya kullanım amaçlı olarak değişik objeler yapmaya başladım yaptığım objeleri kendi düşüncelerimle şekil biçimleri yapıyorum.