’90 Yaşındaki’ Teyze Çizimleriyle Yaşadığı Kasabayı Sanat Galerisine Çeviriyor

sanatci-teyze

Kaç yaşında olduğunun bir önemi yok. Dünyadaki en yaşlı veya dünyadaki tek yaşlı insan sen değilsin, olmayacaksın. Hayatına güzellik katmak istersen, bunu her yaşında yapabilirsin. 90 yaşındaki tarım işçisi Agnes Kasparkova, dünyamıza güzellikler katmak için genç olup olmamayı önemsemeyenlerden.

Son zamanlarda bir hobi edinmeye karar veren Kasparkova, Çek Cumhuriyet’ine bağlı Louka kasabasındaki evleri güzelleştirmeye karar verdi.

Kasparkova boş zamanlarında çiçekleri geleneksel motiflerle birleştiriyor, renk tercihini parlak mavi ve deniz mavisi tonlarından yana kullanıyor. Boyamak için tercih ettiği en sevdiği alan ise kasabanın şapeli. 90 yaşında olmasına rağmen binanın önüne kurulan inşaat iskelesine tırmanıp sanatını icra edecek kadar da enerjik!

Kasparkova öyle bir hayal gücüne sahip ki, çizeceği motifleri önceden tasarlamıyor. Sadece fırçasının onu yönlendirmesine izin veriyor ve ortaya adeta görsel bir şölen çıkıyor.

Kış mevsimi boyunca soğuk hava şartları yüzünden çalışmalarına ara veren Kasparkova, bahar geldiğinde ceketini üstüne atıp kasabaya güzellik katmaya devam ediyor.

Agnes Kasparkova yaşımız her ne olursa olsun yaratıcılığın sınırı olmadığını, dünyamızı renklendirmek için ihtiyacımız olan tek şeyin dünyaya her yaşta güzel bakabilmemiz olduğunu göster.

İşte Kasparkova’nın çalışmalarından birkaçı;

1.

kasparkova

2.

kasparkova1

3.

kasparkova2

4.

kasparkova3

5.

kasparkova4

6.

kasparkova5

7.

kasparkova6

8.

kasparkova7

9.

kasparkova8

10.

kasparkova9

11.

kasparkova10

12.

kasparkova11

13.

kasparkova12