UTB; KAZAKİSTAN CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ABZAL SAPARBEKULY’İ İLÇEMİZDE AĞIRLADIK

Uzunköprü Ticaret Borsasının davetlisi olarak ilçemize gelen Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı 12 Mart 2018 Pazartesi günü Uzunköprü Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonunda Borsamız üyeleri, İlçemiz Protokolü, Öğrenciler ve İlgili Uzunköprülüler ile buluştular.
Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly’in “Kazakistan Dış politikası ve Kazakistan Türkiye İlişkilerinin bugünü ve geleceği” ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın ” Türkiye’nin Dış Politikasındaki gelişmeler ve yönelimler” konularında sunumlar gerçekleştirdikleri konferansa Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Uzunköprü Belediye Başkan Vekili Necmettin Akın, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Jandarma Komutanı Alper Baş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Eralp Akman, AK Parti İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz, CHP İlçe Başkanı Özlem Becan, İyi Parti İlçe Başkanı Av. Burhan Başeğmez, İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Azbiye Ataş, Pankobirlik Başkanı Ramis Özgen UTSO ve UZTB Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler MYO ve Uzunköprü MYO öğretim görevlileri ve öğrenciler, Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve idarecileri ile üyelerimiz ve halkımız katıldılar.
UZTB Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan’ın teşekkür ve hoş geldiniz konuşması ile başlayan konferans, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly’in “Kazakistan Dış politikası ve Kazakistan Türkiye İlişkilerinin bugünü ve geleceği” konularındaki sunumları ile devam etti.
Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly konuşmasında “ülkelerine gelen yatırımcılara işletmelerin altyapısının oluşturulmasından üretime geçinceye kadarki tüm süreçlerde destek olduklarını bildirdi.
İki ülke arasındaki karşılıklı ilişkilerin artırılmasına yönelik yatırım ve ticaret yapmak isteyen Türk iş adamlarına her türlü yardımda bulunmaya hazır olduklarını söyledi.
Saparbekuly, ülkesinin Türkiye ile ilişkilerini her alanda artırmak istediğini, bu anlamda karşılıklı yatırım ve ticaretin artırılmasına da ayrı önem verdiklerini belirterek, “Ülkemize gelen yatırımcılara işletmelerinin altyapısının oluşturulmasından üretime geçinceye kadarki tüm süreçlerde destek sağlıyoruz.” dedi.
Yabancı yatırımcıları 5 yıl süresince gümrük ve diğer vergilerden muaf tuttuklarını ve ayrıca bir dizi ayrıcalık daha tanıdıklarını belirten Saparbekuly, “Biz ticareti, yatırımları artırarak herkesin para kazanmasını istiyoruz. Kazakistan’ın baştan aşağı değişen yeni devlet yönetimi modelinde başta hukuk ve bürokrasi alanında olmak üzere her alanda buna yönelik tüm ihtiyaçlar hayata geçirilmiş, yerli ve yabancı iş adamlarına özel ayrıcalıklar ve teşvikler sağlanmıştır. Kazakistan, Türk yatırımcı ve iş adamlarına çevresinde bulunan Çin, Özbekistan, Kırgızistan ve diğer Orta Asya ülkelerine kolaylıkla ulaşabilme imkanını da sunmaktadır.” diye konuştu.
Türkiye ile Kazakistan arasındaki iş birliğini tüm konularda ve sektörlerde geliştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Saparbekuly, coğrafi ve iklim özellikleriyle de birbirlerine benzeyen iki ülke arasındaki potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.
Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly’in konuşmalarının ardından söz alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı Türkiye’nin Dış Politikasındaki gelişmeler ve yönelimler, Suriye’deki mevcut durum ve gelişmeler hakkında katılımcılara bilgiler vermesi ile konferansımız son bulmuştur.
Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan Günün Anısına Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly ve Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’ya Borsamızın porselen tabağını hediye etmiştir.
Yönetim Kurulu Başkanımız Egemen Aslan Konferans sonrası Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly ve Prof. Dr. Hüseyin Bağcı borsamızı gezdirerek, Satış Salonumuz, Laboratuvarlarımız hakkında bilgi vermiş ve çalışma sistemini anlatmış; Türkiye’deki borsaların çalışma prensibi ve mal alım satım işlemleri hakkında Sayın büyükelçiye bilgiler aktarmıştır.