Devrilen bottan Meriç nehrine düşen Iraklı kadın ve 2 çocuğu aranıyor

 

 

Uzunköprü’de Iraklı uyruklu 6’sı çocuk 8 kişilik ailenin de içinde bulunduğu bot Yunanistan’a geçmek istedikleri sırada Meriç Nehri’nde alabora oldu. Bottan düşerek kaybolduğu iddia edilen Iraklı kadın ile 2 çocuğunun bulunması için jandarma ve AFAD ekiplerince arama çalışması başlatıldı.

 

Iraklı uyruklu Karaman ve Ajeel Tamo çifti yanlarına aldıkları 6 çocuğuyla birlikte, geçen ay Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye geldi. Bir grup kaçakla birlikte Yunan sınırındaki Uzunköprü ilçesi Saçlımüssellim köyüne gelen Iraklı aile şişme botla karşıya geçmek istedi. Bot, nehrin ortasında alabora olurken, bottaki kadın Ajeel Tamo (40), çocukları Sherwan Kamaran Yousif (14) ve 6 aylık bebekleri Adam Kamaran Yousif nehre düşerek kayboldu. Kaçaklar, Kamara Yousif ile 4 çocuğu ise yüzerek Yunanistan’a geçmeyi başardı.

 

Yunan polisi tarafından yakalanan Kamaran Yousif ile 4 çocuğu gözaltına alınırken, Yunan polisinin nehirde yaptığı incelemede kayıp olan Iraklı kadın ve 2 çocuğundan herhangi bir iz bulunamadı. Baba Kamaran Yousif, İstanbul’daki yakınlarını arayıp yardım istedi. Kayıp olan genç kadının ağabeyi Shivan Ajeel Tamo, Edirne barosu avukatlarından Hakan Yalçıntuğ aracılığıyla İl Jandarma Komutanlığı’na başvurarak arama talep etti. Edirne Jandarma Komutanlığı bilgi ve ihbar üzerine Edirne AFAD ekipleriyle birlikte Uzunköprü ilçesindeki Sığırcılı ve Saçlımüsellim köyleri arasında kalan Yunanistan ile sınırı oluşturan Meriç Nehri’nde arama başlattı.

 

Avukat Hakan Yalçıntuğ, Iraklı ailenin geçen Yunanistan’a geçebilmek için şişme botla Meriç nehrine açıldığını ifade ederek, “Bot nehirde alabora olduktan sonra baba ve 4 çocuk yüzerek Yunanistan’a geçmiş, ancak bottaki kadın ve biri 6 aylık bebek olan 2 çocuk ise nehirde kayboldu. Bunun üzerine Yunanistan’a geçen Iraklı baba Kamaran Yousif, akrabalarına ulaşarak arama yapılmasını istedi. İstanbul’daki yakınları da benim aracılığımla Jandarma’ya dilekçe vererek aramalara başladık” dedi.

 

Jandarma ve AFAD ekiplerinin Meriç Nehri’ndeki arama çalışmaları sürüyor.