Çakmak köyün bitmeyen derdi

 

 

 

Trakya’nın GAP’ı olarak adlandırılan Çakmak Barajı’nın isim babası olan Uzunköprü’nün Çakmak Köyü’nde Pazar akşamı etkili olan sağanak yağışta birçok ev ve ahırı su bastı. Her sağanakta aynı sorundan yakınan köy sakinleri, 2015 yılında meydana gelen taşkında patlayan seddelerin aradan 4 yıl geçmesine rağmen onarılmamasından şikâyetçi.

 

 

Önceki akşam yaşanan sağanak yağış sonrası köye gelen jandarma ve itfaiye ekiplerinin, mahsur kalan bir kişiyi kurtardığı öğrenildi. Sağanak sonrası çok sayıda evi su basarken evlerde maddi hasar meydana geldi.

Su basan evlerde çok sayıda eşya kullanılmaz hale gelirken köydeki bazı ahırları da suyun bastığı ve bazı hayvanların güçlükle telef olmaktan kurtarıldığı belirtildi.

 

 

2015 yılında yaşanan taşkında seddenin patla-ması sonucu taşan Meriç Nehri, köy ve civarındaki çok sayıda ekili arazinin kum ve millerle kaplan-masına yol açarken söz konusu arazilerin aradan 3 yıl geçmesine rağmen halen temizlenmemesinden şikayetçi. Konuya ilişkin olarak birçok defa ilgili kurumlara dilekçe yazan köy halkı, yetkililerin konuya duyarsız kaldığını belirterek, “Çok defa ilgili kurumlara dilekçe yazarak dertlerimizi anlattık ancak hiçbir sonuç yok” diyerek kurumların ve özellikle de siyasilerin konuya olan duyarsızlığından yakınıyor.

 

 

Öte yandan Çakmak Köyü’nün sosyal medya hesabından yapılan bir paylaşımda dönemin Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun 2014 yılında köyü ziyaret ederek köyde meydana gelen zarara ilişkin incelemelerde bulunduğu ancak aynı ailelerin önceki akşamki yağışta yine zarar gördüğü vurgulandı. (Edirne Hudut)