“Meriç Yer Fıstığı” Tescillenerek marka oldu

Yaklaşık sekiz aydır marka tescili almayı bekleyen Meriç İlçemiz muradına erdi. Yer Fıstığı İlçemizde marka tescili alan ilk tarım ürünü oldu.
Meriç Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı ve üreticilerle koordine halinde çalışarak Meriç ilçemizin üretim ve tanıtımına katkı sağlayacak ‘’Meriç Yer Fıstığı’’ marka Tescili’ni Türk Patent ve Marka Kurumundan aldı. Böylece Yer Fıstığı ilçede marka tescili almış ilk tarım ürünü oldu.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Meriç Kaymakamı Erinç DEMİR, bundan sonra Meriç Yer Fıstığının ekim alanlarını genişleterek Meriç Yer Fıstığının (tohumu) cinsi, lezzeti kalitesinin korunması için mutlaka iyi bir kontrol mekanizması oluşturulması gerektiğini anlatarak “Meriç Yer Fıstığının Coğrafi İşaret başvurusunun bir an önce sonuçlandırılmasının İlçemiz ve üreticilerimiz adına önemli olduğunu Yer Fıstığımız için Marka Tescili alınmasında, coğrafi işaretli ürünler kategorisinde yerini bulması adına büyük çabası bulunan İlçemizde görev yapmış Kaymakamlar ile, Mehmet Nurullah KARAMAN, Ali İhsan BAŞAK ve İzzet Cem ESER’e, Belediye Başkanı Nihat YÖRÜK’e Meriç Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer ERGİN’e teşekkür ederek, aynı zamanda belgenin kazandırılmasında ve coğrafi işaret başvurularında gayreti ve emeği geçenleri kutlayarak başarılarının devamını dilediler.


Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer ERGİN de yaptığı açıklamada ” Meriç Yer Fıstığı Türkiye pazarında resmi marka tescilli işaret amblemi ile satışa sunulacak” dedi. Tescilin birinci işlevinin koruma, ikinci işlevinin tanıtma ve pazarlama olduğunu belirterek şöyle konuştu: Meriç Yer Fıstığı tanıtma ve pazarlama işlevi ile marka tescil kriterlerini sağlayan yüksek kaliteli bir ürün olduğu da tescillenmiş oluyor. Meriç Yer Fıstığı inşallah çiftçilerimizin ve ilçemizin yüzünü güldürecek. Desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen geçmiş dönem Kaymakamlarımız Sayın Mehmet Nurullah KARAMAN, Sayın Ali İhsan BAŞAK, Sayın İzzet Cem ESER ve halen görevde bulunan Kaymakamımız Sayın Erinç DEMİR’E, aynı zamanda Belediye Başkanı Sayın Nihat YÖRÜK, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent ARSLANER, Alibey Köyü Muhtarı Faik EREN, Nasuhbey Köyü Muhtarı Hüseyin TÜRKKAN, Alibey Köyü Sulama Kooperatif Başkanı Mehmet İŞÖZÜ ve Nasuhbey Sulama Kooperatif Başkanı Serkan TUNBUL’A vermiş oldukları desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.
Meriç Kaymakamı Sayın Erinç DEMİR, Yer Fıstığı Tescil Marka Belgesinin tüm çiftçilerimize ve İlçemize hayırlı olmasını dileyerek, çiftçilerimize bol kazançlı bir yıl geçirmelerini temenni ettiler.