MERİÇ KONSEYİ 4. TOPLANTISINI YAPTI

 

Meriç Kaymakamı Ekrem GÜNGÖR başkanlığında 29.05.2019 Çarşamba günü saat:18.00’da Kaymakamlık Şehit Ömer HALİSDEMİR Konferans Salonunda Meriç Konseyi Toplantısının 4. yapıldı.
Toplantıda, İlçenin ekonomik ve sosyal alanlarda kalkınma ve gelişmesine yönelik, İlçemizde yürütülmekte olan projeleri destekleyerek ilçe genelinde yatırım ve kalkınmayı sağlamaya yönelik, ilçemiz ve yatırımcılar arasında iktisadi, mali, ticari ilişkilerin geliştirilmesine ve ortak yatırımlara yardımcı olmak amacıyla incelemeler yapmaya yönelik gündem başlıklarının yanı sıra İlçemizde tespit edilen ihtiyaçlar çıkarılarak görüş alışverişinde bulunuldu.

Yüksekokul bölümlerinin ve adliye sarayının tekrar açılması için gerekli resmî başvurular ve resmî ziyaretler yapılacak.

Meriç Belediye Başkanlığının Bulgaristan Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programına yapmış olduğu başvuru sonucunda kabul edilen Mandadere Mesire Alanı ile ilgili projenin Ağustos ayı içerisinde ihaleleri yapılıp mesire alanının tamamıyla yeni görünümüne kavuşturulacağı bilgisi verildi.

Meriç Belediye Başkanlığının Trakya Kalkınma Ajansına sunmuş olduğu seracılık projesi kabul edilerek çok kısa süre zarfında projenin başlatılacağı belirtildi.

Meriç Ziraat Odası Başkanlığının Avrupa Birliği’nin desteklediği INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı kapsamında hazırlayıp, 266 bin 195 euro hibe almaya hak kazandığı “Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesinin herhangi bir teknik sorununun olmadığını Ağustos ayında başlayacağı belirtildi.

Karayusuflu Köyü Mesire Alanına proje yapılmış olup proje kapsamında yürüyüş yolları, sosyal alanlar yapılacak.

Nasuhbey Köyünde her yıl yapılan Asırlık Dallık Şenlikleri alanının yeni görünümüne kavuşması için çevre düzenlemeleri, sosyal alanlar ve yürüyüş yolları yapılması için çalışmalar yapılacak.

İlçe stadının yenilenmesi için Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile görüşmelere başlandı. Subaşı Beldemizde bulunan Futbol Sahasının çevre düzenleme çalışmaları için proje ofisine Kaymakamımız Sayın Ekrem GÜNGÖR tarafından talimat verildi.

İlçe Halk Kütüphanesi açılması yönünde yazışmalar tamamlanmış olup projesi hazırlandı. Eski Sağlık Ocağı binasının bakım ve onarımı yapılarak İlçemize misafirhane olarak kazandırılması için çalışmalara başlanacak .

İlçemizde bulunan okullarımızda Meriç Sınıfı Şehitler Ölmez isimli projesi başlayarak İlçemizdeki Şehitlerimizin adına modern sınıfların, kütüphane , tasarım beceri atölyelerinin düzenlenmesi ayrıca İlçemizin geçim kaynağı olan çiftçilik ve hayvancılık için Meriç Çok Programlı Anadolu Lisesine Tarım Bölümü kazandırılması yönünde araştırma çalışmalarına başlanıldı.

İlçemizde yetiştirilen ürün olan Meriç Yer Fıstığı ile ilgili olarak Trakya Kalkınma Ajansına sunulup kabul edilen proje doğrultusunda Fıstık Kavurma Makinesi, Fıstık Paketleme Makinesi ve Fıstık Harman Makinesi üreticilerimize kazandırılmış olup yeni sezonda kullanımına başlanacağı belirtildi.

Ayrıca Meriç Yer Fıstığı ile ilgili üretimi artırma konusunda vatandaşlarımıza teknik bilgi paylaşımında bulunmak için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından zaman zaman toplantılar düzenlenecektir.

Orman İşletme Şefliği tarafından İlçemiz, belde ve köylerinde yaşayan vatandaşlarımıza ek gelir amaçlı lavanta, ceviz, badem vb gibi gelir kaynağı getiren ürünlerin projelerinin yapılması yönünde girişimlerde bulunulduğu belirtildi.

Toplantıya Kaymakam Ekrem GÜNGÖR başkanlık ederken, Meriç Belediye Başkanı Erol DÜBEK, Subaşı Belediye Başkanı Hasan ÇATALKAYA, Küplü Belediye Başkanı Gökmen ALTAY, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa METE, CHP İlçe Başkanı İbrahim YILMAZ, MHP İlçe Başkanı Recai MERİÇ, İYİ Parti İlçe Başkanı Ahmet KALEMCİ, İl Genel Meclis Üyesi İbrahim DALKIRAN, İl Genel Meclis Üyesi Zafer SÜNTER, Daire Amirleri, Muhtarlar Derneği Başkanı Müjdat ULUDAĞ, Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı Yunus ATAY, Ziraat Odası Başkanı Mustafa CENGİZ, Yağlı Tohumlar Başkanı Osman TOPÇU, Umurca Köy Muhtarı Mehmet ERDOĞAN, Alibey Köy Muhtarı Ahmet YILMAZ, Nasuhbey Köy Muhtarı Hüseyin TÜRKKAN, Karayusuflu Köy Muhtarı Mehmet AKAR, Adasarhanlı Köy Muhtarı Emrullah ÖZGÜN, Akçadam Köy Muhtarı Mehmet TOPÇU, Büyükaltıağaç Köy Muhtarı Edip ULUÇAY ve Küçükaltıağaç Köy Muhtarı Çetin GÜRAKIN katıldılar.