MERİÇ’de “GELECEĞİNİ KORUMAK İÇİN DOĞAYI KORU PROJESİ” KAPSAMINDA BULGAR HEYETİNDEN ZİYARET

 

Meriç Ziraat Odası Başkanlığı ve Bulgaristan Heyeti Interreg-IPA CBC Bulgaristan-Türkiye Programı kapsamında “Geleceği Kurtarmak için Doğayı Kurtarın” projesi kapsamında Meriç Kaymakamı Ekrem GÜNGÖR’Ü Makamında Ziyaret Ettiler.

Konu ile ilgili konuşan Kaymakam Ekrem GÜNGÖR, “250.000 Euro maliyetli bu proje kapsamında Meriç ilçemizde toprak analizi, kirliliğin belirlenmesi, atıkların toplanması, kirletici kimyasalların temizlenmesi, tarlalarda kullanılan ve kontamine olan plastik malzemelerin temizlenerek geri dönüşümün sağlanması, atık geri dönüşümü ve toplanması için bir kültür oluşturulması ve stratejilerin hazırlanması, atık geri dönüşümünün pozitif olduğuna dair halkın bilinçlendirilmesi gibi faaliyetler hayata geçirilecektir.
Bu sayede 90.000 dönüm çeltik arazimizde çevreye atılan zirai ilaç atıkları geri dönüşüm kapsamında üretime kazandırılmış olacak çevre kirliliği önlenecektir. Zirai atıklardan çevreye, toprağa, havaya ve suya yayılan kirlilik önlenecektir. Temiz ve doğal gıdaya ulaşım imkânları artacaktır. Bu konularda halk olarak da daha duyarlı olmalı doğayı korumalıyız .Bu önemli ve büyük Projenin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen değerli hocalarımıza, Ziraat Odası Başkanlığımıza, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ve Proje ofisimize teşekkür ederim.” şeklinde açıklamalarda bulunarak misafirlere yapmış oldukları ziyaretlerinden dolayı teşekkür ettiler.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar, oturma odası ve iç mekan