İl Genel Meclisi ile Vali arasında “yönetişim” uyumu

Edirne Valiliğine atanarak geçtiğimiz günlerde göreve başlayan Vali Ekrem Canalp, göreve başladığı gün ‘yönetim’ yerine ‘yönetişim’ mesajı vermişti. Dün Edirne İl Genel Meclisi’nde bütçe görüşmelerinin başlangıç konuşmasını yapan Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Halil İbrahim Bulak’tan da benzer bir mesaj geldi.

Edirne İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarında bütçe görüşmeleri devam ediyor. Bütçede ödenek ayrılan müdürlüklerin temsilcileri meclise gelerek, meclis üyelerine bilgi vermeye başladı. Dün Yazı İşleri Müdürlüğü’nün meclise yapmış olduğu sunumla, görüşmeler başlamış oldu.  Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Halil İbrahim Bulak, “Günümüzde geleneksel yönetim anlayışında ve klasik bürokratik yapılanmalarda başlayan köklü değişim yeni bir kamu yönetimi anlayışını ortaya çıkarmış ve ‘yönetişim’ kavramı çerçevesinde anlam kazanmaya başlayan katılımcılık, şeffaflık, hesap verilebilirlik kavramları bu yeni anlayışın temel ilkelerini oluşturmuştur.” dedi.
Bütçe görüşmeleri hakkında açıklama yapan Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ise,“Bütçe hakkı esasen vatandaşındır. Fakat sürekli vatandaşlar aracılığı ile kamusal kararların alınması teknik olarak zor ve maliyetli olduğundan bu hak genel ve yerel seçim yoluyla halkın vekillerine devredilir.” dedi.
Konuşmaların ardından İl Özel İdaresi Yazı İşleri Müdürü Göknur Ata, geçtiğimiz yıl ayrılan ve önümüzdeki yıl ayrılması planlanan ödenekle ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.

(Vatandaş Gazetesi)