Göçmenlerin Geri dönüşü hızlandı

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapılarını korona virüsü tedbirleri nedeniyle kapattığını açıklamasının ardından Pazarkule Sınır Kapısı’nda beklemeye devam eden düzensiz göçmenlerin geri dönüşü hızlandı. Göçmenlerin geri dönüşünde sınırların kapatılmasının yanı sıra çeteleşme, hava sıcaklıkları, yiyecek ve içecek yetersizliği ile alışveriş yapamama gibi birçok neden bulunduğu söylenirken; bazı düzensiz göçmenler ise geri dönüşü kabul edenlere maddi destek sağlandığını iddia ettiler. Bölgede çok sayıda otobüsün beklemesi ve göçmenlerle dolu otobüslerin tampon bölgeden çıkması dikkat çekti.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapılarını düzensiz göçmenlere açma kararının ardından Yunanistan’a geçme amacıyla Edirne’nin Pazarkule Sınır Kapısı’na akın eden binlerce göçmen, geri gönderilmeye devam ediyor. Afganistan başta olmak üzere İran, Suriye, Pakistan, Fas, Filistin gibi birçok ülkeden Türkiye’ye gelerek Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Avrupa’ya geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin Edirne’ye geldikleri şehirlere geri gönderilmesi için tampon bölgede bekleyen çok sayıda otobüs dikkat çekiyor. Geri dönmek isteyen düzensiz göçmenlere maddi destek sağlandığı iddia edilirken, Türkiye’nin korona virüsü tedbirleri kapsamında Avrupa’ya açılan sınır kapılarını kapadığını öğrenen göçmenlerin, geri dönüş için hazırlık yaparak kısa süre içinde Pazarkule Sınır Kapısı’ndan ayrılmaları bekleniyor.

Gerginlik etkili oldu iddiası

Pazarkule Sınır Kapısı bölgesinde adeta çadır kent oluşturan göçmenlerin geri dönüşünde çeteleşmenin ortaya çıkması, geri dönüşlere neden olduğu iddia ediliyor. Tampon bölgede beklemeye devam eden bazı göçmenler, bölgede oluşturulan çadır kamplarının kimlik gözetilerek kurulduğunu, özellikle Afganistan ve Suriye’den gelen göçmenlerin sık sık kavga ettiğini söylediler. Kavgaya neden olanların bölgeden ayrıldığını belirten göçmenler, hava sıcaklıklarının düşmesi, yiyecek ve içecek yetersizliği, alışveriş yapamama gibi birçok nedenle birlikte bölgede bulunan binlerce düzensiz göçmenin Edirne’ye geldikleri il ve ilçelere geri dönüşünün hızlandığını söylediler.

Kaynak: Şener ŞENTÜRK – Uğur AKAGÜNDÜZ (GÜNDEM)