Et skandalı büyüyor! Şarbon hızla yayılıyor

Et skandalı büyüyor! Şarbon hızla yayılıyor
Edirne’de Et ve Balık Kurumu’nun Brezilya’dan ithal ettiği 50 sığırın öldüğü ve köylülerin ölü sığırları nehre attığı iddia edildi.

Sosyal medya üzerinden sesini duyurmaya çalışan vatandaşlar son günlerin en çok tartışılan ve korkulan olayı olan şarbonun Trakya’da hızla yayıldığını iddia etti. Vatandaşların iddiasına göre tüm Trakya’nın karantina altına alınması gerektiği konuşuluyor.

Edirne ve Trakya bölgesinde şarbon teşhisi konulan vatandaşların sayısının artması üzerine sosyal medyada hızla yayılan o iddialar:

Şarbon Nedir?

Şarbon genellikle koyun, inek, keçi gibi otçul hayvanlarda görülmektedir. Hastalığa Bacillus anthracis ismi verilen sporlu bir bakteri neden olmaktadır, sporlu bakteriler çok dayanıklı olup,140 derece santigrat gibi yüksek bir sıcaklıkta bile ancak 30 dakikada ölmektedir. Şarbon sporları toprakta, suda 60 yıl boyunca canlılığını koruyabilmekte, sonra uygun bir ortam bulduklarında; bir hayvana ya da insana bulaştıklarında bakterinin hücre duvarını kaplayan zırhı çözülerek bakteri yaşamsal faaliyetlerine tekrar başlayarak, çoğalmakta ve hastalıklara neden olmaktadır.