EDİRNELİLER HIZLI TRENE 2025’TE BİNECEK

AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe Belediye Meclisi Üyesi Feridun Acar ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek Edirne – Çerkezköy arası 155 kilometrelik hızlı tren hattının temelinin bayramdan sonra atılacağını açıkladı.

Akmeşe, “Halkalı- Kapıkule Hızlı Tren Projesi’nde son günlerde önemli gelişme oldu.  Allah kısmet ederse 155 kilometreyi kapsayan Kapkule – Çerkezköy hattının temelini bayramdan sonra hemen atıyoruz. Çok önemli bir proje. Proje sadece Edirne’yi değil, Türkiye’yi de Avrupa Birliği ülkelerine bağlayan, Pekin’den başlayıp, Londra’ya kadar sürecek bir proje. Bir kısmı Avrupa Birliği fonları kullanılarak yapılan proje. Edirne – Çerkezköy arası 155 kilometre. Bayramdan sonra hızlı tren hattının temelini atıp bayramdan sonra başlıyoruz. Katkı sağlayacak projenin Edirnemize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Akmeşe, Edirne’de su ve ulaşım ücretlerinin diğer illere göre pahalı olduğunu, indirim yapılması için önerge hazırladıklarını kaydetti. Akmeşe, CHP ve İYİ Partili belediye meclis üyelerinin halkı düşünerek katkı vermesini istedi.

Akmeşe, “AK Parti grubu olarak teklifimiz de, meskenlerde yüzde 40, ticarethanelerde yüzde 10 indirim yapılması yönündedir. Edirne’de ulaşım da pahalı. Edirne bir üniversite şehri. Şuanda ulaşımda sivil 2.54, öğrenci 1.81, nakit 3Lira. ETUS’un sıkıntılı ve yönetim zaafını biliyoruz. 1.81 ödüyor öğrenci kardeşlerimiz, 1.25 kuruş olsun. Bu teklifi Haziran ayında görüşülmek üzere teklif edeceğiz.”

Akmeşe ayrıca sosyal medyada görevinden alınacağı yönünde çıkan haberlere ilişkin ise “görevimin başındayım” dedi.

(Edirne Güncel)