Edirne Mahalle meclislerine ilk adım


Edirne Kent Konseyi (EKK), yerel yönetimde kentlinin daha çok söz sahibi olmasını sağlayan Mahalle Meclisleri’nin Edirne’de de harekete geçerek kurulması için ilk adımı attı. 
EKK tarafından ‘Kentin Sahibi Olmak İçin; Mahalle Meclisleri’ adıyla Edirne Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne’deki sivil toplum kuruluş ve siyasi parti temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantıda, mahalle meclislerini kurup işlemesini sağlayan iki belediye olan Bursa Nilüfer ve Eskişehir Odunpazarı Kent Konsey Başkanları katılımcılarla deneyimlerini paylaştı. Toplantıyla ilgili konuşan EKK Başkanı Ziya Gökerküçük, mahalle meclisleri sayesinde kişisel çıkarların değil mahalle çıkarlarının önem kazanacağını dile getirdi.
“ŞU ANDA BİR ADIM ATIP KAPI AÇIYORUZ”
Mahalle meclisleriyle ilgili ihtiyacın, son seçimlerle birlikte daha çok açığa çıktığını söyleyen EKK Başkanı Gökerküçük; “Hepimizin ne yapılacağına dair bilgisi var ama önemli olan bunu hayata geçirmek. İki tane Türkiye’de bunu başaran belediyemiz var; Nilüfer ve Odunpazarı. Onları çağırdık, onlar ne yaptı, ne etti bakalım, onların açacağı yol üzerinden kendi fikrimizi kendi yerel özelliklerimizi alacağız, bundan sonra ki ikinci adım olarak buraya katılanlarla, delegelerimizle, belediye-mizle, muhtarlarımızla oturup ikinci adımı atacağız ve orada ne yapacağımıza karar vereceğiz. Şu anda bir adım atıp kapı açıyoruz sadece” dedi.
“BİREYİN ÇIKARI DEĞİL, MAHALLENİN ÇIKARI ÖNE ÇIKACAK”
Mahalle meclislerinin yerel yönetimlere çok katkısı olacağının altını çizen Gökerküçük; “Bu oluşumun yerel yönetimlere çok katkısı olacak, onun için zaten bütün siyasi partiler yerelden katılım ve katılımcı demokrasi istiyor çünkü kendi işlerinin de kolaylaşmasını istiyor. Mesela mahalledeki sorunlarla ilgili 20 tane dilekçe geleceğine 1 tane dilekçe geliyor. Mahalle kendi içinde örgütleniyor, ne yapacağına karar veriyor, mahallenin sorunlarını tespit ediyor, ondan sonra oradan bir sözcü belediyeye gerekli bilgileri veriyor, belediye de daha rahat oluyor. Hem bürokratik olarak azalma oluyor, hem de sürekli belediyeye giden gelen olmuyor. Bir de bu şekilde bireysel çıkarlar öne çıkmıyor, mahallenin çıkarları önemli oluyor. Dileriz bunu da Edirne’de başaracağız” diye konuştu. (Edirne Hudut)