EDESOB’da Kemal Cingöz dönemi

 

 

Edirne Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin (EDESOB) 40’ıncı olağan genel kurulunda mevcut başkan Emin İnağ ile Uzunköprü Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kemal Cingöz yeni dönemde başkanlık için yarıştı.

 

EDESOB 40’ıncı olağan genel kurulu Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongreye Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın yanısıra Edirne merke, Uzunköprü ve Keşan’dan oda temsilcileri de katıldı.

 

Kongrede ilk olarak EDESOB Başkanı Emin İnağ açılış konuşması yaptı. İnağ, ülkeye huzur ve barış ortamının hakim olmasının önemine değinerek; “Bugün yasamız gereği 4 yılda bir yaptığımız genel kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Bugün güzel bir Mayıs günü. İnşallah Edirne esnafımıza hayırlar getirir, barış ve huzur getirir. Bildiğiniz gibi savaşların olduğu yerde ticaret olmaz. Ticaretin yapılabilmesi için mutlaka huzur gerekir. Onu da inşallah yüce Rabbim bize nasip eder” dedi.

 

Kongrede daha sonra Divan Kurulu oluşturuldu. Kongrenin divan başkanlığını Özcan Saraçoğlu, divan başkanvekilliğini Mehmet Özkan ve katip üyelikleri de Tezcan Liznak, Egemen Fidancı ve Ramazan Karaman yaptı.

 

GÜRKAN: TURİZM’DEN TÜM ESNAF FAYDALANIYOR

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan kongrede konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte yapılması gereken turizm atılımının esnafa getireceği katkıya dikkat çekti. Gürkan; “Niye Edirne’yi turizme yönlendiriyoruz? Niye başka bir sektör değil de turizm? Baktığımızda turizm sektörü aslında hiç ‘beni ilgilendirmez’ diyen arkadaşlarımızı da ilgilendiren çok geniş çaplı, hatta ve hatta bütün sektörlerin lideri olarak bilinen inşaat sektörünün bile önünde bir sektör. Bir zirai alet üreten, ya da onarımı yapan esnafı düşünelim. Benim ne alakam var diyebilir. Şehre gelen turist sayısı ne kadar artarsa onları beslemek için üretmemiz gereken gıda miktarı da o kadar artıyor. O gıda miktarına olan üretim talebi ne kadar artarsa senin de zirai alet bakımı, tamiratı yapma imkanın da o kadar artıyor” dedi.

 

“ARKADAŞLARIMA BİLE ODA BULAMADIM”

 

Kakava ve Hıdrellez için Edirne’de 6 ay öncesinden otellerde yer kalmadığını hatırlatarak sözlerine devam eden Gürkan; “Ben Edirne Belediye Başkanı olarak gelmek isteyen milletvekili arkadaşlarıma yer bulamadım. Tek bir oda bulamadım. Oteller dolunca Havsa, Uzunköprü, Kırklareli, Keşan’daki oteller bile bu turizm pastasından pay aldı. Baktığınızda bu sektörün etkilemediği hiçbir alan ve esnaf yok. Edirne bir turizm ve tarih kenti. Edirne’de şu Kaleiçi dediğimiz bölgede 1400 tane koruma kuruluyla tescillenmiş tarihi eserimiz var. Metrekare başına düşen tarihi eser bakımından Edirne Floransa’dan sonra ikinci şehir. Bu bize neyi getiriyor? Turizm hareketlerini ölçen kuruluşlar var. En son Euro Monitor’ün yayınladığı rakamda 2016 yılında Edirne dünyada en çok turist çeken 100 şehir içerisinde 68’inci sırada. Bu muhteşem bir rakam. Bu aslında en çok sizi ilgilendiriyor” diye konuştu.

 

“HAFTASONU 80 BİN TURİST GELDİ”

 

Cumartesi ve Pazar günü kutlanan Kakava ve Hıdrellez şenliklerine beklentinin üzerinde ziyaretçi geldiğini, yaklaşık 80 bin kişinin Edirne’ye şenlikler için akın ettiğini ifade eden Gürkan; “Önceki gün Kakava vardı. Geçtiğimiz yıl Kakava’ya 30 bin kişi katılmıştı. Ben bu yılın tahminini 60 bin olarak söylemiştim ama bu sabah da dahil Edirne’de 80 bin kişi vardı. Kolay bir rakam değil. Uzunköprü nüfusunun 2 katı. Keşan’ın yüzde 25 fazlası bir rakam” dedi.

 

“EDİRNE’DE OTEL SAYISINI ARTTIRACAĞIZ”

 

Hafta içinde biri 4 dört yıldız, ikisi 5 yıldız otel sahibi olmak üzere Edirne’ye gelecek 3 otel temsilcisiyle görüşeceklerini sözlerine ekleyen Gürkan; “Biri 4 yıldız ikisi 5 yıldız otel yatırımcısı bu hafta geliyor. Onlarla görüşeceğiz ve otel sayısını arttıracağız. Bunu şunun için söylüyorum, artık Edirne’de turizm hareketi yeni yola çıktı. Şimdi bunu ilçelerimize yayacağız. Mesela turizm destinasyonlarına ilçelerimizi ekleyeceğiz. Hem bu pastadan ilçeler de pay alsın, hem  turisti ne kadar çok Edirne’de tutarsak ki tutmak için yeni tarihi destinasyonlara ihtiyacımız var. Bu şekilde ilçelerdeki esnaflarımızın da bu pastadan pay almasını temin edeceğiz. Amacımız önümüzdeki 5 yıl ince turist sayısını 5 milyona çıkarmak. 10 yıl içinde de bu sayıyı mutlak surette 10 milyona çıkartmak” ifadelerini kullandı.

 

Gürkan’ın konuşmasının ardından genel kurul başkanlık divanına tutanakları imzalama yetkisinin verilmesiyle devam etti. Geride bırakılan 4 yıllık süreçte yönetim kurulu faaliyet raporu, denetim kurulu ve bilançoları okunarak ibra edildiği genel kurulda gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından seçime geçildi.

 

Dilek ve temenniler kısmında konuşan diğer aday Kemal Cingöz ise tüm esnafa güzel bir kongre geçirmeleri temennisinde bulunarak katılan herkese teşekkür etti.

 

Genel Kurul’da daha sonra seçimlere geçildi. Toplam 244 üyenin oy kullandığı genel kurulda mevcut başkan Emin İnağ 93 oy alırken, Uzunköprü’lü aday Kemal Cingöz 151 oy aldı. Bu sonuca göre EDESOB’un yeni başkanı Kemal Cingöz oldu. Cingöz’ün listesi şu şekilde oluştu:

Yönetim Kurulu Başkanı: Kemal Cingöz

Yönetim Kurulu Üyeleri: Hüseyin Çakmak, Selçuk Gül, Bülent Kanlılar, Mahmut Demirkıran, Hakan Fındıklı, Yıldırım Sain

Denetim Kurulu: Hüseyin Guşa, Orhan Özçetin, İbrahim Aldanmaz

Disiplin Kurulu: Hakan Gönay, Mehmet Can, Mehmet Başol

(Edirne HUDUT Gazetesi)