Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘hakaret’e ceza

 

Edirne’de yerel bir İnternet Sitesinin sahibi Gökhan Tuzladan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sosyal medya hesabından hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme daha sonra hapis cezasını günlük 20 liradan toplam 7 bin lira adli para cezasına çevirdi.

 

Sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatılan Edirne’de yerel bir internet sitesinin Sahibi Gökhan Tuzladan hakkında Edirne 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Edirne 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki yargılamanın ilk duruşmasına mazeret bildirerek katılmayan sanık Tuzladan daha sonraki duruşmaya katılarak yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

 

  1. Asliye Ceza Mahkemesinde son yapılan duruşmada, sanık Gökhan Tuzladan’ın avukatı suçun unsurlarının oluşmadığını ileri sürererek müvekkilinin beraatine karar verilmesini talep etti.

 

MAHKEME CEZA VERDİ

 

Edirne 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Gül Altınok, dosyadaki delil durumuna göre suçun işleniş biçimi, işlendiği yer, zaman ve suçun önemi, meydana gelen zararın derecesi, sanığın güttüğü amaç ve saiki gözönünde bulundurarak sanık Gökhan Tuzladan hakkında 1 yıl hapis cezasına hükmetti. Mahkeme suçun aleni olarak işlenmesi nedeniyle cezayı 1 yıl 2 ay hapse çıkardı. Mahkeme daha sonrada sanığın yargılama süresinceki davranışları ve cezanın failinin geleceği üzerindeki etkileri dikkate alarak cezayı 11 ay 20 gün hapse düşürdü.

 

PARAYA ÇEVİRDİ

 

Mahkeme yargılamada sanığa verilen kısa süreli hapis cezasının sanığın kişiliğine sosyal ve ekonomik durumuna göre adli para cezasına çevirdi. Sanık Gökhan Tuzladan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a alenen hakaret suçundan günlüğü 20 liradan toplam 7 bin lira adli para cezasına çevirdi.

 

ERTELENEN SUÇLARDAN TEKRAR YARGILANACAK

 

Edirne 2. Asliye Ceza Mahkemesi sanık Gökhan Tuzladan’ın daha önce yargılandığı  2. Asliye Ceza Mahkemesinde 2, 5. Asliye Ceza Mahkemesinde 2, 1. Sulh Ceza Mahkemesinde 1, 2. Sulh Ceza Mahkemesinde 1 ve Edirne 5. Asliye Ceza Mahkemesinde 1 olmak üzere erteleme ve hükmen açıklanmasının geri bırakılması kararı verilen ve dosyalarıyla ilgili de cezanın kesinleşmesinden sonra yeniden yargılanacak. (Edirne Sonhaber Gazetesi)