PTT: Varlık Fonu’na devredildi, 900 milyon lira zarar etti

 

devredilmeden önce kârda olan şirketler, devir sonrası zarar ediyor. Fona aktarıldığında kasasında 650 milyon TL olan PT’nin iki yıllık zararı 900 milyon TL.

Türkiye’nin en değerli kurumları, önemli şirketleri Şubat 2017’de Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredildi. Fon, doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlandı. Erdoğan’ın kararıyla 60 milyar dolarlık Fon yönetiminin başına da damadı Berat Albayrak geçirildi. TVF’nin üzerine özel yasalarla perdeler örtüldü. Şirketlerde ne olduğunu yurttaşlar adına denetleyen Sayıştay, Varlık Fonu’nda devre dışı bırakıldı.

Sayıştay, Varlık Fonu’nu hiçbir şekilde denetleyemiyor. Kamu zararı açısından rapor düzenleyemiyor. Sayıştay yasası bu özel düzenleme için değiştirildi. Fon, Kamu İhale Yasası kapsamından çıkarıldı. Sayıştay fona devredilen bazı şirketlerde inceleme yapabiliyor. O şirketlerin alt şirketlerinde ise hiçbir şekilde denetleme yapamıyor. Bu nedenle fona devredilen şirketler, alt şirketler, yani iştirakler kurarak denetim kapsamından çıkarılıyor.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, bu alt şirketler ise kamu denetimine tabi değil. Yani AKP bürokratları bu şirketleri sanki kendileri kurup var etmiş gibi yönetip, karar alabiliyor.

ZARAR BAŞLADI

BOTAŞ’tan Türk Hava Yolları’na, Vakıfbank’tan PTT’ye kadar Türkiye halkına ait 60 milyar dolarlık varlık şeffaf şekilde denetlenmiyor. Yalnızca PTT’de 1.5 milyar TL buhar oldu.

179 yıl önce temelleri atılan PTT, Türk milletinin en değerli, en yaygın ve kârlı şirketlerinden biriydi. İki yıl önce, başında damat Berat Albayrak’ın olduğu Varlık Fonu’na aktarıldığında kasasında 650 milyon TL vardı. İki yılın sonunda PTT tam 900 milyon TL zarar etti.

PARFÜME 5 MİLYON TL

Varlık Fonu’nun kendi iç denetim raporlarına yansıyan ayrıntılar dudak uçuklatıyor. Örneğin PTT, şubelerinde kullanılmak üzere oda parfümü sipariş ediyor. Bu parfümlere bir yılda 5 milyon TL harcanıyor.

Oda parfümü için piyasa fiyatlarının üzerinde ödeme yapılıyor.

Maliyeti 2 TL olan spreyler için 60 TL ödeniyor.

Şubelere verilmek üzere tam 600 bin adet koku sipariş ediliyor. Oysa PTT’nin toplam şube sayısı 3 bin 800.

İŞTİRAKLERDE BÜYÜK ZARAR

TVF raporu, PTT’nin iştiraklerinde de sermaye transferlerinin “yanlış” planlanmasıyla zararlar oluştuğunu belirtiyor. Örneğin ticari faaliyetlerine başlamayan Kule A.Ş’nin hesaplarına 20 milyon TL nakit aktarılmış. Bu nakit paranın faaliyeti olmayan şirkete neden aktarıldığı ve nasıl harcandığı merak konusu. PTT’nin Anadolum Destek Lojistik Hizmeti A.Ş adlı araç kiralama firması da Türkiye halkının milli şirketini ciddi zarara uğratan iştiraklerden biri. Raporda araç kiralama bedelleri ve reklam anlaşmalarının piyasa şartlarıyla örtüşmediği maddeler halinde dile getiriliyor.

PTT ve Sayıştay denetimine tabi olmayan iştirakleri, hizmet satın almalarından, reklam ve promosyon harcamalarına, maaş ödemelerinden, sözleşmelere kadar piyasa fiyatlarının üzerinde, ayrıcalıklı, hayatın olağan akışının dışında iş ve işlemler yapmakla eleştiriliyor.

BU PARALAR KİMİN CEBİNE GİRDİ?

TVF’ye devredilmeden önce kasasında 650 milyon TL para olan PTT’nin, fona devredildikten sonra iki yıl içinde 900 milyon TL zarara uğraması yani 1.5 milyar TL’nin PTT’den buhar olması, “Bu paralar kimin cebine girdi” sorusunu gündeme getiriyor.

PARTİ KADROLARINA BALLI MAAŞLAR

PTT fona devredildikten sonra hızla alt şirketler yani iştirakler kuruluyor. PTT Anadolum, Kule A.Ş, PaYE, PTTAVM, PTT teknoloji gibi. Bu şirketlere ayrıcalıklı yöneticiler yüksek maaşlarla atanıyor. Bir yönetici birden fazla kurumdan maaş alabilir hale getiriliyor.

Tamamı AKP’ye yakın eski danışman ve bürokrat kadrolarından oluşan yöneticilere öyle ayrıcalık tanınmış ki, genel müdürler için beş yıl, yardımcıları için üç yıllık garanti süreli sözleşmeler imzalanmış. Yetmemiş, bu kişiler sözleşme bitimine bir ay bile kalsa iş akitleri feshedildiğinde beş yıllık tazminata hak kazanıyorlar.

YILDIRIM KÂR EDİYOR DEMİŞTİ

AKP’li Binali Yıldırım, başbakanlığı döneminde yaptığı açıklamada, PTT’nin kâr eden bir kurum olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullanmıştı:

“2003’te ben göreve başladığımda (Ulaştırma Bakanlığı) 170 yıllık mazisi olan PTT 11 trilyon zarar ediyor ve bir ayda 2 milyon 400 bin işlem yapılıyordu. Şu anda yaptığı işlem sayısı 30 milyonu geçti ve PTT 500 milyon lira civarında kâr ediyor. PTT millete yük olmuyor, milletin yükünü taşımaya devam ediyor. PTT bir marka oldu. Türkiye’nin markası değil, dünyanın bir markası oldu. Tıpkı THY, Türk Telekom gibi. Bunlar ülkemizin değerleridir.” (Artı Haber)

%d blogcu bunu beğendi: