EMEKLİ KURMAY SORUMLUYU ŞAK DİYE BULDU!

Tunceli’de Jandarma Özel Harekat personeli iki jandarma uzman çavuşun, donarak şehit olması olayı ile ilgili, halen emekli bir jandarma kurmay albaydan facebookta şoke eden paylaşım geldi.

Emekli Jandarma Kurmay Albayın facebook hesabından paylaştığı durum, sosyal medyaya düştü.

Emekli Albay yaptığı paylaşımda;

“Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Veday ÇOLAK’ın üstün meziyetleri ve becerisi yanı sıra, terörle mücadeledeki bilgi ve becerisini, benden daha iyi kimse bilemez.

Meydana gelen elim olayda; hatanın ve yanlışların sorumluluğunu kimse bu generale ve ekibine yüklemesin. Bu durum tim komutanı astsb.’ın genç ve emir komuta tecrübesindeki kişisel zaafiyetinden kaynaklandığı ortadadır.  Burada sorgulanması gereken husus; tim komutanı astsb.’in liderlik ve emir komuta yeteneğindeki zafiyetidir.  Bu tür kritik göreve, yeterince yetişmemiş ve tecrübe sahibi olmayan tim komutanının seçilmesi komutanlık hatası olabilir.

İfade edildiği üzere donma olsa idi timin tamamı donardı.  Uyursan ölürsün.” sözlerine yer verdi.

 

 

 EMEKLİ ALBAY VALİLİK AÇIKLAMASINI OKUMAMIŞ

Tunceli Valiliği yaptığı açıklamada; “12 kişilik timin tamamının Tunceli Devlet Hastanesine kaldırıldığı, hastaneye kaldırılan timden 2 jandarma uzman çavuşun şehit olduğunu, tim personelinden 10 kişinin ise muayeneye müteakip taburcu edildiği” açıklandı.

Yapılan açıklamanın devamında, ‘söz konusu timin 22 Ekim 2018 tarihinde helikopterle indirildiği, pusu faaliyeti icra eden timin gelişen olumsuz hava koşulları nedeniyle 26 Ekim 2018 tarihinde geri çekilme talimatı verildiği, helikopterlerin bölgeye ulaşılamadığı ve söz konusu time ilk etapta karadan ulaşılmasına müteakip, kısmen düzelen hava şartları nedeniyle timin helikopterle havadan tahliye edildiği ” açıklanmıştır.

Emekli albayın; “İfade edildiği üzere donma olsa idi timin tamamı donardı”sözleriyle, valilik açıklamasında da belirtildiği üzere;  timini tamamının hastaneye kaldırıldığını bilmeden ve valilik açıklamasını okumadan paylaşım yaptığı kanısı uyandırdı.

Ayrıca bir sinema filmindeki “uyursan ölürsün” repliğininin söz konusu elim olayla bağdaştırılmasının yakışıksız olduğu aşikardır. 

Aynı şekilde söz konusu operasyon, başarı ile sonuçlansa ve zaiyat verilmeden çok sayıda terör örgütü üyesi etkisiz hale getirilseydi, başarı sorumluluğu tim komutanı olduğu iddia edilen astsubayda mı olacaktı?

 

ADLİ VE İDARİ TAHKİKAT SONUÇLANMADAN KİMSE SORUMLU TUTULAMAZ

Emekli Albay yaşanan olayı tim komutanı astsubayın “genç ve emir komuta tecrübesindeki kişisel zaafiyetine” bağlarken, tim komutanının astsubay olduğunu nereden öğrendiği merak konusu oldu.

Söz konusu tim personeli ile ilgili olarak basında herhangi bir açıklama yapılmamışken, emekli albayın kesin ifadelerle tim komutanının astsubay olduğunu yazması,  emekli hem de jandarma sınıfından bir kurmay albayın, henüz adli ve idari tahkikat  sonuçlanmadan, böylesine ciddi bir olayda,  peşinen tim komutanı astsubayı sorumlu tutması sosyal medyada tepkilere neden oldu. 

 

OLAY İLE İLGİLİ SOSYAL MEDYADA VERİLEN TEPKİLER

İki askerin donarak şehit olaması olayına sosyal medyada yoğun tepki gelmişti. İşte olaya dair sosyal medyadaki tepkilerden bazıları;

 

 

AHMET HAKAN KONUYU KÖŞESİNDE YAZDI

 

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet HAKAN’da iki jandarma uzman çavuşun donarak şehit olması olayını köşesinde değerlendirdi.

İŞTE AHMET HAKAN’IN O YAZISI

Donarak şehadet olayına dair üç şey

 

BİR: 2018 yılında donarak şehit olmak da nedir Allah aşkına? Üstelik ekim ayında! Şehadet tabii ki kutlu bir mertebedir, amenna! Ama şehadetin kutlu bir mertebe olması, askerlerimizin hayatının bu denli ucuz olduğu anlamına gelmez, gelemez, gelmemeli… Açılan soruşturmalar kimsenin gözünün yaşına bakılmadan etkili bir şekilde yapılmalıdır! Bu işin sorumluları hesap vermelidir! Hiç lamı cimi yok!

İKİ: İki askerimizin donarak şehit olduğu bir ortamda… Kimsenin kılı kıpırdamıyorsa, kimse istifa etmiyorsa, kimse bu işin peşine düşmüyorsa, bu olay ülkenin en önemli meselesi haline gelemiyorsa, “bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” denmiyorsa, “çocuğum üstü açık uyumasın” diye çırpınan analar akıllara gelmiyorsa… Vicdanımız donarak ölmüştür de haberimiz yoktur!

ÜÇ: İki kahraman uzman çavuşumuz, kadro sorunları çözülmeden şehit oldu… MHP’li İzzet Ulvi Yönter, aylardır bu sorunu bulduğu her platformda dile getirdi, getiriyor. Ancak bir türlü çözüm yok. Donarak şehit düşen bu iki kahramanın hatırına uzman çavuşlarımızın kadro sorunu çözülsün bari! Acıyı hafifletmez ama ah’layıp vah’lamak dışında bir iş yapılmış olur.