Ehliyet Alan ve Alacaklar Dikkat

Önemli Değişiklik Resmi Gazete’de 2019 Ehliyet alan-alacak vatandaşlar için son dakika açıklaması geldi. Resmi Gazete ‘de yayınlanan ve yürürlüğe giren düzenleme haberimizde. İşte detaylar ve son düzenleme. 16 Eylül 2019 Pazartesi 08:13 Sürücü kursları için flaş gelişme. Resmi Gazete ‘nin önceki günkü sayısında yayınlanan kararda sürücü kurslarına kota getirildiği bildirildi.

Özel direksiyon derslerine ilişkin yapılan yeni düzenleme ile sürücü belgesi olup her koşulda araç kullanma konusunda kendisini yeterli görmeyen ve kursa başvuru yapan kursiyerlerin kayıtları sürücü belgeleri ile birlikte gerçekleştirilecek.  Resmi Gazete ‘nin bugünkü sayısında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.  Bu kursiyerlere trafik adabı dersi ile ihtiyaç duyduğu kadar direksiyon eğitimi dersi, kurum kontenjanı ile direksiyon eğitimi ve sınav aracı kontenjanına dahil edilmeden verilecek. Kursun kayıtlı direksiyon eğitimi ve sınav araçlarıyla verilecek bu eğitimler, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu (MTSK) modülüne işlenecek.

ON BİNİN ALTINDAKİ NÜFUSLÜ İLÇELERDE KURS AÇILMAYACAK

Düzenlemeye göre kurs sayısı belirlenirken merkez ilçe ve diğer ilçelerin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan nüfus verileri dikkate alınacak.  Nüfusu; 10 bin-25 bin olan ilçelerde iki, sonraki her 25 bin nüfus için bir kurs açılmasına izin verilecek. Toplam nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde ise kurs açılamayacak.  Mevcut kurslar faaliyetine devam edebilecek. Sadece yeni kurs açılmasına izin verilmeyecek.

EHLİYETİ İPTAL EDİLENLER..

Karayolları Trafik Kanunu kapsamında kuralları ihlal ettiği için sürücü belgeleri iptal edilenlerin tekrar kursa kayıt olabilmeleri için ayrıca tabi tutulacakları psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belge istenecek.  Kursiyerlerin teorik ders planlaması kayıt esnasında, teorik eğitimler sonunda yapılacak sınavda başarılı olan kursiyerlerin direksiyon eğitimi dersi planlaması ise sınav sonuçlarının ilanından itibaren beş iş günü içerisinde Özel MTSK modülüne girilecek. Direksiyon eğitimi dersleri en geç 60 gün içerisinde tamamlanacak.

MOTOSİKLET EHLİYETİNDE DEĞİŞİKLİK

Kurslarda bulundurulacak sınav araçlarıyla ilgili değişikliklerin de yer aldığı yönetmeliğe göre, motosiklet sürücü belgesi olan “A” sınıfı sertifika programı açmak isteyen kurslarda “A2” sertifika sınıfından en az bir direksiyon eğitim ve sınav aracı bulundurulacak.   24 yaşını doldurmuş ve deneyim şartı aranmayan “A” sınıfı sürücü belgesi alacak adaylara, direksiyon eğitimi dersinin en az 4, en fazla 6 saatlik kısmı “A2” sertifika sınıfı direksiyon eğitim ve sınav aracında, geri kalan kısmı ise “A” sertifika sınıfı direksiyon eğitim ve sınav aracında yaptırılacak.