e-Devlet miras sorgulama işlemi nasıl yapılır?

e-Devlet kapısı yeni bir hizmeti devreye soktu. Geçtiğimiz günlerde soyağacı, şehit yakını sorgulama hizmetleri ile bütün ülkede ilgi uyandıran e-Devlet bu kez de miras sorgulama-veraset ilamı sorgulama hizmetini kullanıcılara sundu. Peki e-Devlet miras sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte size miras kalıp kalmadığını öğrenmek için yapmanız gerekenler…

Adalet Bakanlığı ile e-Devlet kapısının hizmete koyduğu veraset ilamı sorgulama (miras sorgulama) hizmeti vatandaşlardan yoğun ilgi gördü, binlerce kişi giriş yaptı. Filmlerde gördüğümüz büyük büyük dedemizden kalan mirası artık bir tesadüf sonucu öğrenmemize gerek kalmayacak. e-Devlet miras sorgulama hizmeti ile size bırakılan herhangi bir miras var mı yok mu öğrenebileceksiniz. e-Devlet sisteminin hizmet verdiği turkiye.gov.tr adresi üzerinden artık “Miraslıçılık Belgesi” alınabilecek. Peki e-Devlet miras sorgulama işlemi nasıl yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir? İşte ayrıtılar.

Yeni hizmete giren sistemle ilgili açıklama şu şekilde; “Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

veraset-ilami

MİRAS ÇIKARSA VERGİSİ VAR

6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanan hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

Sorgulama sonucunda tarafınıza bırakılan bir miras varsa, bunun için Veraset ve İntikal Vergisi ödemeniz gerekiyor. 2018’de uygulamaya göre, 240 bin liraya kadar olan miraslarda yüzde 1 vergi uygulanıyor. Bu oran, bırakılan miras tutarına göre yüzde 10’a kadar yükselebiliyor.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Turkiye.gov.tr adresinde yer alan e-Devlet platformuna giriş yapabilmeniz için postaneden bir e-Devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. Şifrenizi PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Sisteme de T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ UNUTULURSA NE YAPMAK GEREKİR?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenileme hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.