Dünyada Her Yıl 7,5 Milyon Kız Çocuğu Evlendiriliyor

Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen ve 2012’den bu yana kutlanan ‘Dünya Kız Çocukları Günü’nde amaç, kız çocuklarının ihtiyaçlarına dikkat çekmek ve yaşadıkları zorluklar konusunda farkındalık yaratmak. Çocuklara yardım örgütü Save the Children, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü vesilesi ile kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesine yönelik küresel çapta yapılan bir araştırmayı Berlin’de kamuoyuna tanıttı. Araştırma, çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Buna göre küresel çapta her yıl 7 milyon 500 bin kız çocuğu, yasa dışı biçimde erken yaşta evlendiriliyor.

Araştırma, bu durumla özellikle Orta ve Batı Afrika ülkelerinde karşılaşıldığına dikkat çekiyor. Bu ülkelerde her yıl yaklaşık 1 milyon 700 bin kız çocuğu erken yaşlarda evlendiriliyor.

Araştırma, bu durumla özellikle Orta ve Batı Afrika ülkelerinde karşılaşıldığına dikkat çekiyor. Bu ülkelerde her yıl yaklaşık 1 milyon 700 bin kız çocuğu erken yaşlarda evlendiriliyor.

Save the Children örgütünün Almanya Başkanı Susanne Krüger “Erken yaşta evlendirilen birçok kız çocuğu şiddet ve istismara maruz kalıyor” dedi.

Save the Children örgütünün Almanya Başkanı Susanne Krüger "Erken yaşta evlendirilen birçok kız çocuğu şiddet ve istismara maruz kalıyor" dedi.

Krüger şöyle devam etti: “Çocuk yaşta evlilikler olduğu sürece, kız çocukları hiçbir zaman erkek çocukları ile aynı şanslara sahip olamayacaklar.”

Krüger şöyle devam etti: "Çocuk yaşta evlilikler olduğu sürece, kız çocukları hiçbir zaman erkek çocukları ile aynı şanslara sahip olamayacaklar."

Kız çocuklarının eğitim ve kendini geliştirme hakları bu şekilde ellerinden alınıyor.

Kız çocuklarının eğitim ve kendini geliştirme hakları bu şekilde ellerinden alınıyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre araştırma bazı ülkelerde, kız çocuklarının erken yaşlarda evlendirilmesinin önüne geçmek amacıyla çeşitli yasal düzenlemelerle ilerleme kaydedildiğini de gösteriyor.

Buna göre 2015 – 2017 yılları arasında 9 ülkede evlenme yaşı yükseltildi ya da istisnai durumlar yasalardan çıkarıldı. Ancak Save the Children örgütünün Almanya sorumlusu Krüger’e göre bu sorunla mücadelede “sadece yasalar” yeterli değil. Çünkü Krüger birçok ülkenin yasaları düzenli bir biçimde hayata geçirmemesinin büyük bir sorun olduğuna dikkat çekiyor.

UNESCO 2016 verilerine göre ilkokul çağındaki 15 milyon kız sınıfa ayağını basmamış.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kadın ve erkekler arasındaki eşitliğinin ülkelere göre değerlendirildiği raporunda Türkiye ancak 130. sırada yer alabildi.

Türkiye’nin Cinsiyet Eşitliği Karnesi: 144 Ülke Arasında 130. Sıradayız

Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı tahmine göre, kadınlar ve erkekler arasındaki ekonomik eşitsizlik, 170 yıl daha devam edecek. Ayrıca kadın ve erkekler arasındaki eşitliğinin ülkelere göre değerlendi…

TÜİK verilerine göre ise son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi. Bunlar resmi veriler….

Son 10 Yılın Acı Tablosu: 482 Bin 908 Kız Çocuğu Evlendirildi, Çocuk İstismarı Davaları 3 Kat Arttı!

TBMM’ye sunulan cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili tartışmalar devam ederken, TÜİK ve Adalet Bakanlığı’nın verileri acı gerçeği bir kez daha, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde ortaya koyuyor. B…

BM raporuna göre ise erken yaşta evlendirilme oranı İsveç’te yüzde 0.4, İngiltere’de yüzde 1.7, Almanya’da yüzde 1.2 iken Türkiye’de yüzde 15.5.

BM raporuna göre ise erken yaşta evlendirilme oranı İsveç'te yüzde 0.4, İngiltere'de yüzde 1.7, Almanya'da yüzde 1.2 iken Türkiye'de yüzde 15.5.