Bütünşehir yasası rafa mı kalktı!

Şehirlerin idari yapılarıyla birlikte seçim bölgelerini de değiştirecek olan “bütünşehir” düzenlemesinden vazgeçildiği belirtildi.

Çanakkale’nin de bütünşehir olup olmayacağı merak edilen konulardan biriydi.   Milli Mutabakat Komisyonu, ittifak çalışmasını tamamladı. 18 Ocak’ta ilk toplantısını yapan ve 1 aydır mesaisini sürdüren komisyonun MHP’li üyeleri şimdi MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye sunum yapacak. Ardından da Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve komisyon başkanlarının katılacağı 4’lü bir toplantı yapılacak. Önümüzdeki hafta olması beklenen liderler zirvesinde, pakete son şekli verilecek.

Edinilen bilgilere göre, komisyon cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine yönelik ittifakın nasıl yapılacağı konusunda anlaştı. Buna göre, siyasi partiler yasası ile milletvekili seçim yasasında değişikliğe gidilecek ve ittifakın önündeki yasal engel ortadan kalkacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, ittifak pusulada açıkça yer alacak. Cumhurbaşkanı adaylarının isminin altında, hangi partilerin destek verdiği de yer alacak. Genel seçimde ise ittifak yapan partilerin tüzel kişiliği korunacak. İttifak yapan partilerin amblemlerinin üzerinde ittifak logosu bulunacak. Oy pusulasına tek bir mühür basılması da yeterli olacak. Baraj ve seçim sisteminde ise değişiklik yok. Baraj yüzde 10 olarak kalacak. Komisyon sadece ittifakı değil, yerel seçimlere yönelik uyum yasalarını da liderlere anlatacak.

Uzlaşılan başlıklar arasında belediye başkanlığı ve muhtarlık seçilme yaşının 25’ten 18’e düşürülmesi de bulunuyor. Sandık kurulu başkanlarının ilçe seçim kurulu başkanı tarafından kamu görevlileri arasından belirlenmesini öngören düzenleme de uyum paketinde yer alacak.   Şehirlerin idari yapılarıyla birlikte seçim bölgelerini de değiştirecek olan “bütünşehir” düzenlemesinden ise vazgeçildi. Düzenlemenin 2019 sonrasına bırakıldığı öğrenildi.
Kaynak :Boğaz Gazetesi