Siyasi sakarlıkların bedelini çiftçi ve esnaf kesimleri mi ödeyecek?

çiftçi-3

Halkın gelir kaynaklarını ağırlıklı olarak tarımsal üretimin oluşturduğu bizim buralarda ekonomik gelişmelerin ortaya koyduğu rakamsal gerçekler, yakın geçmişte ve ülke genelinde olduğu gibi, toplumun bütün kesimlerine tam bir karamsarlığı dayatıyor.

Ulusal gelirden aldığı pay toplumun diğer kesimlerinin aldığının çok çok altında olan ve yüzde kırkyedilik hükümetin varlığında bu payı kuşa dönen çiftçi kesiminin karamsarlığı ise, verilen taban fiyatlarının geçen yıldan kalmışlığında çoktan kabusa dönüşmüş durumda.

Bütün umutlarını hasat sonuna bağlamış olan bir üretici kesimin özellikle son yıllarda, finansal kurum ve kuruluşların kapılarında tartışmasız tam bir kapıkuluna çevrilmesinin mantıklı bir açıklaması olamaz.

Mevcut hükümet yıllardır sergilediği yönetsel anlayış ve uygulamalarla böyle bir açıklama yapmanın gereğini hiçbir zaman duymadığını anlaşılır bir şekilde gösteriyor zaten.

Çiftçi kesiminin cebine giren paranın bir bölümünün alışveriş yöntemiyle kasasına girmesine muhtaç olan esnaf kesimi, hükümetin bu yaklaşımını görüp tepkisini koyarken, çiftçi örgütlerinin hala körü, sağırı, dilsizi oynamaları anlaşılır gibi değildir.

Esnaf kesimi, çiftçi kesiminde yıldan yıla daha bir dayanılmaz hale gelen üretim koşullarının yansımalarını ekmek kapısına kilit vurarak, bankaların tefeci insafını aratmayan koşullarla verdiği kredi boyunduruğuna girerek yaşamak zorunda kalırken, iktidar nimetlerinden pay alan azınlığın dışında kalan toplumun diğer kesimleri de, ekonomik buldozer görüntüsü sergileyen gelişmeleri kaygıyla izlemektedir.

Bir süredir yaşanan ekonomik gelişmelerle ayak sesleri duyulan ve sarsıcı etki gücü ilk vuruşlarından bile hissedilen, yüklü faturaları çiftçi kesimi ile esnaf kesimine kesilen ekonomik bunalımın az kayıpla atlatılması önlemlerinin hükümet tarafından bir an önce alınması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s