“ŞERİF BAYSALAN 50 YIL GAZETECİLİK YAPTI DA  NE YAPTI?” DİYENLERİ BİLGİLENDİRME NOTU…

 

HAYRABOLU
1- “Hayrabolu Sesi” gazetesinde. 1970 yılından itibaren Serban Ahmed’le ilgili yazmaya başladığı yazılarının kaymakam Ayhan Kozağaçlı tarafından dikkate alınmasıyla, türbenin restorasyonu yapıldı ve yıkılıp yok olmak üzere olan türbe kurtarıldı.

2-“Hayrabolu Belgeseli” kitabında Güzelce Hasanbey Camii’nin orijinal mimari projesini yayınlaması ve yıkılmış olan 14 adet dış mekan kubbelerinin yapımını gündeme getirmesi üzerine, ilçede dernek kurularak dış kubbelerin yapılması gerçekleştirildi.

3-Tekirdağ yolunun sağında ve solunda, yüzer metre derinlikte bir alanın (Hacılar Köprüsü ile Çene Bayırı arasında) Belediye Meclisi tarafından “Sanayi Alanı”na döndürülmesi yönünde alınmış meclis kararını iptal ettirerek, burada Sanayi Alanı açılmasını önledi. Eğer burada planlandığı gibi Sanayi Alanı açılmış olsaydı, bu gün Hayrabolu Ovası büyük bir çevre kirliliğiyle başbaşa kalacak, tarımsal üretimde sorunlar yaşanacaktı.

4-Hayrabolu’da 1930’lu yıllarda başlayıp, 1950 yılında hızlanarak İşgal edilmiş olan hazine arazilerinin kurtarılması yönünde yerel ve ulusal basında etkin yayınlar yaparak, işgal edilmiş toprakların büyük bölümünün tekrar Devlet tarafından sahiplenilmesinde büyük çabası ve katkısı oldu. (2017 yılında Bu olayın kitabını yazdı)

5- Gölet Alanının askeri eğitim sahası olmaktan çıkarılması için verdiği mücadele sonucu askeri birlikler gölet alanını terk etmek zorunda kaldı.

6- Gölet çevresinin ağaçlandırılması için Cumhuriyetin 50. yılı olan 1973’te bir kampanya açarak gölet alanının hızla ağaçlandırılmasını sağladı.

7- Hayrabolu’da Cumhuriyet döneminde ilk kez sosyo-ekonomik ve kültürel amaçlı bir etkinlik yapılmasını gündeme getirip, 1991 yılında Belediye tarafından “Ağustos Şenlikleri” adıyla başlatılmasını gerçekleştirdi.

8- Hayrabolu’da Cumhuriyet dönemi ilk belediye başkanından başlayarak, ilçede görev yapmış Belediye Başkanlarının fotoğraflarını bulup büyütüp, çerçeveleterek Belediyeye astırdı.

9- Serban Ahmed’i anma gününü başlatıp, yapılan sempozyum ve panellerle, ilçe halkı tarafından “Evliya” ya da “Ermiş” olarak anılan Serban Ahmed’in gerçek kimliğinin ortaya çıkarılmasına öncülük etti.

10- “Saka Hüseyin” hikayesini yazıp kitap basımını gerçekleştirdikten sonra, ayrıca “Saka Hüseyin Anıtı”nın yaptırılmasına öncülük etti.

11- Belediye meclisine verdiği önergelerle, ilçedeki caddelere “Serban Ahmed Caddesi”, “Caferzade Mehmet Tevfik Caddesi”, “Sami Nabi Özerdim Caddesi” adlarının verilmesini ve adlarının konmasını sağladı. Aydınevler mahallesinin isim babalığını yaptı.

12- Hayrabolu Kent Kültüründe “Kaynak” ve “Toplumsal hafıza” oluşturmak adına “Hayrabolu Belgeseli”, “Gelmişi-Geçmişi-Bugünüyle Hayrabolu”, “Saka Hüseyin”, (Türkçe-İngilizce üç baskı) “Hayrabolu Köprüsü”, “Muamma”, “Hayrabolu 2005, Sorunlar, Çözümler, Öneriler”, “Hayrabolu Almanak”, “Dönerkaya”, “Leylek çeşmesi”, “Bizans İmparatoru Hayrabolulu Basilyus”, “Hayrabolu’da Toprak Reformu Sahtekarlığı” kitaplarını yazdı.

13- Karayolları tarafından 1975 yılında gömülmüş olan Tarihi Osmanlı köprüsünün çıkarılması için 40 yılı aşkın süre aralıksız olarak ulusal ve yerel basın organlarında köprüyü gündemde tuttu. Uluslarası platformda imza kampanyası açılmasına neden oldu. Kırk yılı aşkın bir süre önce başlattığı köprü mücadelesini bu gün de sürdürüyor.

14- Namık Kemal Üniversitesi.. Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği.. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi.. tarafından yapılan sempozyum ve panellerde sürekli olarak Hayrabolu’yla ilgili konuları gündeme getirdi, bu konuların sempozyum kitaplarına geçmesini sağladı.

15- Elli yıllık gazetecilik meslek yaşamında Hayrabolu’yla ilgili yaptığı haberlerde seçici davranarak, ilçenin imajını zedeleyecek haberlerden kaçındı. İlçeyle ilgili haberlerinde sorunların ilgililere ulaşmasına özen göstererek, çözüm aradı. İlçe sorunlarının yerel gazeteler dışında yaygın televizyon ve gazetelerde de sık sık yer almasını sağladı. Mesleğini yaparken Hayrabolulu olduğunu her ortamda dillendirdi.

SÜLEYMANPAŞA’YA SAĞLADIĞI KAZANIMLAR
16- Süleymanpaşa ilçesiyle ilgili olarak “Kral Yolu”, (Türkçe-İngilizce) “Kaz Vakası”, “Rakoczi Çamuru” (Türkçe-Macarca) ve “Tekirdağlı Kızçeler” kitaplarını yazıp yayınladı. Türkçe-Macarca yayınladığı “Rakoczi Çamuru” kitabıyla bu çamurun sağlık turizminde kullanılmasını gündeme getirdi. Bulgar işgalinde Tekirdağlı kızların gösterdiği cesaret ve kahramınlığın simgeleştirilmesi için “Tekirdağlı Kızçeler” heykeli yapıtırılması önerisinde bulundu.

17- Süleymanpaşa ilçesinde 2001 yılında “Macar Günleri” yapılması önerisini getirdi. Kabul gören bu öneri doğrultusunda 2002 yılından itibaren her yıl Kiraz Festivali programı içinde bir gün “Macar günü” olarak programa konmaya başlandı.

18- Bulgarlar tarafından Balkan savaşında işgal edilmiş olan Süleymanpaşa’nın 8.5 aylık işgalinden sonra çarpışarak geri alınmış olmasını 104 yıl sonra gündeme getirip, 13 Temmuz gününün Süleymanpaşa’nın Bulgar işgalinden kurtuluş günü olarak anılması önerisinde bulunarak, ilk kez 2017 yılı 13 Temmuz’unda Süleymanapaşa’da Bulgar işgalinden kurtuluşu anma günü başlatılmasını sağladı.

Yerel ve yaygın basında yüzlerce haber.. bir o kadar makale.. yüzlerce röportaj… Kesintisiz 15 yıl süren amatör tiyatroculuk, oyunlarla topluma verilen, bazıları toplumda tartışma konusu olan mesajlar.. iki dönem belediye meclis üyeliğinde toplum menfaatine hizmetler için verilen mücadeleler..

Ve, 50 yıl boyunca önüne çıkarılan engeller, yasaklar, tehditler..

Ama, “..ne yapmış ki?” diyen de haklı. Çünkü, bunlar (ve daha yüzlerce konu) bilinmiyor; hatta, bu yapılanların bir çoğundan yararlanmış ve de yararlanmakta olanlar dahi geldisini bilmiyor. Çünkü maalesef toplum olarak bizde ne “hakkı teslimiyet”, ne de “ahde vefa” var.. Tevazu’nun “aptallık ve ahmaklık” olarak algılandığı, okuması olmayan toplumlarda bu tür değerlendirmeler normaldir…

Peki, üzüldüm mü? Hayır; çünkü benim melami meşreb yaşamımda bu tür konular paylaşılacak konular değil.. Ama bunları, (meşrebime ters düşmesine rağmen) istemeyerek de olsa “bilgilendirmek” için not düşmek zorunda kaldım, af ola…

SON SÖZ:.. ÖZELLİKLE YERELDE GAZETECİLİK YAPACAKLAR VE DE MEMLEKETİ YÖNETMEYE TALİP OLACAKLAR OKUYUN, ARAŞTIRIN, ÖĞRENİN.. (01 EKİM 2018)