Uzunköprü’de İz Bırakanlar-5-Hamdi BUZCU

 

Hamdi BUZCU

(Yardımsever iş adamı Hamdi Baba)

 

Bulgaristan göçmeni Mehmet ile Saffet hanımın 5’i erkek, 2’si kız 7 çocuğundan birisi olarak 1 Aralık 1927 yılında doğan Hamdi BUZCU, ilkokul eğitimini bitirir bitirmez çalışma hayatına atılır. 4 yıl 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan üretim tesislerini kurmaya giden yolda ilk adımı, babasının bir dönem çalıştığı ve daha sonra devir aldığı bir Museviye ait buzhaneyi ailesiyle çalıştırarak atar. Ardından Nakliyecilik, Tuzhane işletmesi, kuyumculuk, Bakkal dükkanı, çırçır işletmesi gelir.

26 yaşında Buçuklar sülalesinden Melek hanım ile evlenir. 3 kız, 1 erkek çocukları olur. 6 ay yaşayan erkek çocukları çocuk hastalığından ölür. Bu ölüm onun ileriki yıllarda düzenleyeceği sünnet şölenlerinin nedeni olur.

1953 yılında çeltik fabrikasını kurar. Çeltik fabrikasını ham yağ izler. 1967 yılında un fabrikasını ve rafine yağı kurar. 1970 yılında kardeşlerinden ayrılarak yoluna yalnız devam eder. Fabrikaları 1982 yılında Hayrabolu caddesindeki yerden Keşan yolundaki yeni yerine taşır. Yem fabrikasını kurarak çeltik, yağ ve un üretim tesislerine yem bölümünü ekler.

19 yıl Uzunköprü Spor başkanlığı yapar. Başkanlığı döneminde kulüp 2. Liğe çıkar.

Hayatı boyunca yaptıkları ve yaşadıklarıyla Uzunköprü’nün “Hamdi Babası” olan ve bu isimle anılan Hamdi BUZCU, 2007 yılında “battığını” açıklamak zorunda kaldığında ardında;

Trakya’da ilk çeltik fabrikasını 56 sene evvel kuran…

Trakya’nın ilk rafine fabrikasını da açan…

Trakya Birlik yokken bölgede üreticinin yanında olan…

Uzunköprü’ye pnömatik havayı sistem un fabrikasını da 1964 yılında işletmeye sokan…

Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 4 yıl yer alan…

38 yıl önce Uzunköprü Devlet Hastanesini,  44 yıl önce Aşçıoğlu Mahallesinde 630 metre uzunluğunda 4 metre genişliğinde taş yolu yapan…

24 yıl önce Atatürk Mahallesine Saffet Buzcu ilköğretim Okulunu yaptıran..

Uzunköprü spor ikinci lige yükselmesi için kulübe önemli miktarda para harcayan…

15 yılı aşkın bir süredir gelenek haline gelen 78-196 arasında değişen sayıda fakir çocukları için sünnet şölenleri düzenleyen ve bir başka örneği olmayan başarılarla örülü bir geçmişi, yardımseverlik örnekleri bırakıyordu.

Not: Bu yazı, şahsım tarafından gazeteci duyarlılığıyla araştırılarak yazılan ve Uzunköprü Belediyesi tarafından yayınlanması talebiyle gittiğim, makamında bulamayınca özel kalemine not bıraktığım belediye başkanı Enis İşbilen’in, görüşme talebi notuna dönüş yapmadığı için ilgisizlik mağduru olan, “Uzunköprü’de İz Bırakanlar” kitabından alınmıştır.

DİKKAT! Bu yazı, yazarından yazılı izin alınmaksızın, hiçbir şekilde kopyalanamaz, elektronik veya mekanik yolla çoğaltılamaz.