Mazhar Müfit KANSU Parkının haline bakar mısınız?

1908 yılında Uzunköprü Kaymakamlığı yaptığı dönemde köprübaşında bulunan Hürriyet Abidesini hazırlatarak diktiren, Atatürk’ün yakın silah arkadaşlarından Mazhar Müfit KANSU adına DSP’li eski Belediye başkanı Ömer KULDAŞLI döneminde yaptırılan Park içler acısı durumda.

Söz konusu durumuyla, maaş ve makam ayrıcalıkları olarak gani gani var olan, hizmet anlayışı ve görev bilinci olarak yok olan bir belediyecilik anlayışını çığlık çığlığa haykıran bu görüntülerin varlığında uzun söze gerek var mı?

Öyleyse, bu fotoğraflara yana yakıla bakınız ve birikmiş bütün “YUH” larınızı bu görüntülerin baş sorumlusu Uzunköprü’nün CHP’li Belediye Başkanına gönderiniz. (Yazı ve Fotoğraflar: Nazmi METİN)

Mazhar Müfit Kansu Kimdir?

(Siyaset adamı ve idareci)

1873’de Denizli’de doğdu. Edirne’de gördüğü ilk ve orta öğreniminden sonra Gelibolu’da (1891) ve Edirne İdadisi’nde tarih ve matematik öğretmenliği yaptı. 1897’den sonra idareci olarak görev alan Kansu, Havza, Çorlu, Çisriergene (Uzunköprü) ve İskeçe kaymakamlığında, 1908’den sonra da Gümülcine, Lazistan, Mersin, İzmit ve Balıkesir mutasarrıflıklarında bulundu.

İdareciliğinin yanı sıra siyasetle de ilgilenerek İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin üyeleri arasında yer aldı. 1918’de Rus istilasından yeni kurtulan Bitlis’e vali atandı. Heyeti Temsiliye üyeliğine seçildi. Heyet, Ankara’ya geldiği sırada İstanbul’da son Meclisi Mebusan toplanıyordu. Kansu, Mustafa Kemal’in de isteğiyle İstanbul’a gitti. Felahı Vatan Grubunun çalışmalarına katıldı ve Meclise Hakkari Milletvekili olarak girdi. Heyet adına Vahdeddin ile görüşerek ona Anadolu’ya geçmesini teklif etti. İstanbul işgal edilip Meclisi Mebusan feshedilince, Kansu gemiyle Beyrut’a geçti. Oradan Silifke yoluyla Ankara’ya geldiği zaman TBMM açılmıştı. Hakkari Milletvekili olarak görev aldı. Milletvkilliği dışında Elazığ valiliğine atandı.

1923, 1939 dönemlerinde Denizli Milletvekilliği ve 1925’te Doğu İstiklal Mahkemesinde başkanlık yaptı. 1939-1946’da Çoruh milletvekili olarak siyasi hayatını sürdürdü. Mustafa Kemal’in Milli Mücadele döneminde ve Cumhuriyet yıllarından olan Kansu’nun “Erzurum’dan ölümüne kadar Atatürk’le beraber” adıyla 4 Mart 1948’den Son Telgraf gazetesinde yayımladığı anıları, 1966’da Türk Tarih Kurumu tarafından iki cilt olarak basıldı.

1948 yılında İstanbul’da öldü.