Ağaçları kesmeyin dediği için bıçaklanarak öldürüldü

Antalya Kemer’de ağaçları kesmeyin dediği için çıkan tartışmada bıçaklanan 32 yaşındaki doktora öğrencisi Sinan Sertel hayatını kaybetti. Olayın ardından kaçan katil ise kısa süre sonra yakalandı.

32 yaşındaki doktora öğrencisi Sinan Sertel, ağaçları kesmeyin dediği için bıçaklanarak öldürüldü.

Antalya’daki Olympos Antik Kenti arkeoloji kazılarında doktora yapan ve kazı ekibi başkan yardımcılığını yürüten 32 yaşındaki Sinan Sertel, Kemer ilçesinde ağaç kesilmesine tepki gösterdiği için S.P. isimli şahıs tarafından kalbinden bıçaklanarak katledildi.

Olay, saat 15.30 sıralarında, Kemer’e bağlı Ulupınar Mahallesi Çıralı sahilinde meydana geldi. Sertel ile S.P. arasında Kumluca ilçesindeki Olympos Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmaları sırasında ağaç kesildiği için tartışma çıktı.

Büyüyen tartışmanın ardından S.P., yanındaki bıçakla Sertel’i göğsünden bıçakladı. S.P. olay yerinden kaçarken, Sertel ise ağır yaralandı. Olayı görenlerin haber vermesi üzerine jandarma ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi.

İlk müdahalesi olay yerinde yapılan Sertel, sağlık görevlilerince ambulansla hastaneye götürülürken, yolda yaşamını yitirdi. Sinan Sertel’in naaşı, ilçedeki özel hastanenin morguna konuldu.

Katil yakalandı

Jandarma ekipleri, olay yerinden kaçan S.P.’yi gözaltına aldı. S.P.’nin sorgulamasının ve adli  işlemlerinin sürdüğü belirtildi.

“Yeter artık yeter!”

Kuzey Ormanları Savunması (KOS) tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada “Antalya Finike ormanlarını savunan Aysin ve Ali Büyüknohutçu’nun katillerini “bulamayan” iktidar, bu cinayetten de sorumludur. Betona boğmaya doymadığınız bu ülkede, insanlar doğayı savunduğu için canından oluyor. Yeter artık yeter” denildi.

Büyüknohutçu çifti de öldürülmüştü

Büyüknohutçu çifti de öldürülmüştü

Yaşam alanı savunucuları Ali Ulvi Büyüknohutçu ve Aysin Büyüknohutçu’nun Antalya Finike’de bir kiralık katil tarafından öldürülmesinin üzerinden iki yıl geçti. 9 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşen cinayetin üzerinden geçen sürede katil zanlısının cezaevinde şüpheli intiharı ve kendisine yardım ettiği ileri sürülen eşinin tahliye edilmesi; davanın üstünün kapatılması endişesini çoğalttı.

Ekoloji örgütleri ve yaşam alanı savunucuları yaptıkları eylemler ve açıklamalarla cinayeti unutturmamakta kararlı olduklarını vurguladılar ve adalet talebini dile getirdiler. Öte yandan çiftin çocuklarının tehdit edildiğine dikkat çekildi.

Doğayı ve yaşamı yağmalayanların egemen güçler tarafından kayırıldıklarını, korunup kollandıklarını belirten Ekoloji Birliği, rant uğruna yapılanlara yasal zemin hazırlandığını vurguladı.

Açıklamada, Büyüknohutçu cinayetleri ile bu güçlerin kendilerine karşı mücadele edenlere karşı ne denli acımasız olabileceklerinin ve gerekirse gözlerini kırpmadan insanları öldürebileceklerinin görüldüğünü ifade etti.

Alakır cinayeti

2005 yılında Karadeniz sahil yoluna karşı mücadele eden Avukat Cihan Eren’in öldürülmesini de hatırlatan Ekoloji Birliği, Alakır Vadisi’nin korunması için mücadele eden Birkan ve Tuğba çiftine yönelik HES şirketlerinin tehditlerine de dikkat çekti.