140 Gencin İntiharına Sebep Olan Mavi Balina Oyunu Türkiye’de de Can Aldı!

Son zamanlarda gündemde olan üzücü bir olay var. Bilgisayar oyunları oynayan bir çocuğun esrarengiz ölümünün perde arkası, polislerin çocuğun oynadığı oyunları derinlemesine araştırmasıyla devam ediyor. Küçük çocuk bilgisayar başında boğulmuş halde bulunmuştu. Bu da akıllara bir intihar vakası olabileceğini getirince durum daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı. Acaba küçük çocuk ne tür bir oyun oynuyordu? Onu intihar etmeye teşvik edecek bir oyun oynuyor olabilir miydi? Bu sorgulamalar sonucunda akıllara Rusya’da 130 gencin intiharına sebep olan “Blue Whale” isimli oyun geldi.

oyun

Detaylandırmak gerekirse söylentiye göre #BLUEWHALE yani “mavi balina” etiketi ile bir gönderi paylaşan kişi bir link içeren mesaj alıyorlar. Linke tıklayan gençlerin IP adresleri bu dehşet içeren oyunu düzenleyen yöneticilerin eline geçiyor. Bu yönetici bu kişiyle yazışmaya başlıyor ve bu oyunu oynamak isteyip istemediğini soruyor. Oynamak isteyen kişiler bunu kabul ettikleri taktirde ise dehşet verici olaylar başlıyor. Bu kişilerden 50 gün boyunca 50 görevi de yerine getirmeleri isteniyor. Her gün farklı bir görev veriliyor. Talimatların yerine getirildiğine dair yaptıklarını fotoğraflanmaları isteniliyor. Talimatlar korkunç öğeler içeriyor. Aklı başında olan birinin asla yapmayacağı türden şeyleri kişilerin yapması isteniyor. Bu istekleri yerine getirmedikleri takdirde kişiler tehdit ediliyorlar ve yönetici sevdiklerinin arar göreceğini söylüyor. Geçtiğimiz günlerde ise iki genç kız 14. kattan atlayarak intihar etmişlerdi.Genç kızlar intihar etmeden önce sosyal medya hesaplarında bir mavi balina resmi paylaşarak ”Son, yaşamanın bir anlamı yok”, gibi ifadeler kullanmışlardı. Bu olaydan sonra Rus polisi konu ile alakalı olarak soruşturma başlatmıştır ve konu ile ilgili olabilecek grupları araştırmaya başlamıştı.

2

Oyun Türkiye’de de can aldı. Olay, pazartesi akşamı merkez Osmangazi ilçesi Panayır Mahallesi’nde meydana geldi. TIR şoförü Murat P.’nin 6 çocuğundan biri olan Ahmet P. evlerine gittiği arkadaşı Batuhan K. ile birlikte ‘Mavi Balina’ oyunu oynadı. Oyunun ardından iki arkadaş, evin yakınlarındaki halı sahaya gitti. Ahmet P. götürdükleri ipi halı sahanın tellerine bağlayıp, tabureye çıkarak kendini astı. Arkadaşının ölümüne tanık olan Batuhan K. sinir krizi geçirdi ve kendini yoldan geçen bir tırın önüne fırlattı. Çocuğun annesi yaptığı paylaşımla, tüm velileri uyarırken, çocuğun şu an ki, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

batuhan-k-mavi-balina

Mavi balina oyununda oynayan kişiye verilen görevler ise şu şekilde;
 1. Bir jilet aracılığı ile elinize, “f57” çizin ve fotoğrafını gönderin.
 2. Sabah 4:20’de uyanın, size gönderilen psikopatça görünen ve korkunç videoları izleyin.
 3. Kolunuzu derin olmayacak şekilde 3 kez damarlarınızla birlikte kesin ve fotoğrafını gönderin.
 4. Bir kağıt üzerine balina resmi çizip fotoğrafını gönderin.
 5. Eğer bir balina olmaya hazırsanız, bacağınızı keserek evet çizin. Yoksa, kendinizi birçok kez cezalandırma amaçlı kesin.
 6. Verilen şifreli görevi çözün.
 7. Elinize, “f40” çizin keserek ve fotoğrafını gönderin.
 8. VKontakte durumunuza, “#ben_balinayım” (rus. #я_кит) yazın.
  Korkularınızı aşın.
 9. Sabah 4:20’de uyanın ve çatıya çıkın. Ne kadar yüksek, o kadar iyi.
 10. Elinize bir balina çizin keserek ve fotoğrafını çekerek gönderin.
 11. Gün boyu psikopatça görünen korku videoları izleyin.
 12. Onların size gönderdikleri müzikleri dinleyin.
 13. Dudağınızı kesin.
 14. Elinize defalarca iğne batırın.
 15. Kendinize acı verecek bir şey yapın ve hasta olun.
 16. Bulabildiğiniz en yüksek çatıya çıkın ve köşesinde bir süre bekleyin.
 17. Bir köprüye gidin ve köşesinde bekleyin.
 18. Bir vinç bulup tepesine çıkın ya da çıkmayı deneyin.
 19. Güvenilir olup olmadığınız kontrol edilecek.
 20. Skype aracılığıyla bir balina ile, yani sizin gibi bir oyuncu veya kurucu ile konuşun.
 21. Bacaklarınızı sallayarak bir çatıya çıkıp köşesinde oturun.
 22. Bir balina ile buluşun.
  Kurucu size ölüm tarihinizi söyleyecek ve bunu kabul etmek zorundasınız.
 23. Sabah 4:20’de uyanıp bir demir yolu bularak raylarda gezin.
 24. Gün boyu hiç kimse ile konuşmayın.
 25. Balina olduğunuza dair yemin edin.

bluewhale

Görevlerin ne kadar hastalıklı bir kafanın ürünü olduğunu görüyorsunuz. Geriye kalan 30. ve 49. görev arasında, her gün sabah 4:20’de uyanıp, oyun kurucusunun size gönderdiği müzik ve korkunç videoları izlemeniz veya dinlemeniz isteniyor. 50. görev olarak ise, yüksek bir binadan atlayarak ya da kendinizi asarak canınıza son vermeniz isteniyor. Birçok gencin intiharına sebep olan bu oyunun Türkiye’de de yaygınlaşmaması için gerekli önlemlerin arttırılması ve çocukların dikkatle bilgilendirilmesi şart.

intihar

İnternet ne kadar güvenlik önlemi alsanız da, sadece çocuğunuzun istediğiniz verilere ulaşması için kısıtlamanızla güvenli hale gelmiyor. Artık internetteki bir bilgiye ulaşamamak çok zor. İnternette vakit geçiren çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey kuracağınız güçlü bir bağdır. Çocuğunuza ne olursa olsun onun yanında olduğunuzu hissettirin. Çocuğunuz, başına ne gelirse gelsin çekinmeden size anlatabileceğini bilmeli. Bu sadece internet ve bilgisayarla çok vakit geçiren çocuklarınız için yapmanız gereken bir şey değil. Her çocuk ailesine güvenebilmelidir ki yanlış bir şey yaptığında ona doğru olanı gösterebilme fırsatınız olsun. Çocuğunuzu korkutmayın, sizden uzaklaşmasına imkan verecek davranışlar içerisinde bulunmamaya gayret edin.