Yerel Yönetim Gerçeğimiz

 

Uzunköprülülerin ömürleri bitiyor, Uzunköprü’nün altyapı çalışmaları bitmek bilmiyor.

 

‘Bunun nedeni yada nedenleri nedir acaba?..’ diye soran çoktur, tutarlı yada inandırıcı yanıtını verme çabası gösteren yoktur.

 

Pek sayın yönetenler böyle bir çaba gösterse, girişimde bulunsa, mış gibi yapsa sanki oturdukları koltuklar plastik tabureye dönüşecek, makamları ve asaletleri sıradanlaşacak.

 

Bundan olsa gerek, bizde yönetenler değişir, halka götürülen hizmet kalitesi değişmez.

 

Çoluğunun çocuğunun rızkından keserek bedelini peşin peşin ödediği hizmeti işkenceyi aratmayan uygulamalarla alır, bir Allahın kulu da çıkıp ‘pardon’ babından özür dilemez ya da göstermelikte olsa iyileştirme yoluna gitmez.

 

Bu hal ve hareketleriyle yani aldırmazlıklarıyla bir de, ‘Hizmetin kalitesini halkın eğitim düzeyi ve talep şekli belirler’ demeye getirerek, halkın boynuna ezik yaftası asma utanmazlığı sergilerler.

 

Halktan gelen yakınmaları nankörlük ve saygısızlık olarak değerlendirir…

Halktan yana tavır alarak eleştirenleri bozgunculukla suçlarlar.

 

Oysa bu haller…

Bu hareketler…

Bu yaklaşımlar…

Artık yetersizliklerinizi anlatmaktan öteye gitmiyor.

 

Çünkü yakın geçmişin tarım ve ticaret merkezi Uzunköprü günümüzde yatıp kalkıp, verdiği işsizlik göçüyle komşu ilçe Meriç benzeri bir küçülme kabusunu görüyor ve bu durum, yerel yönetim çarklarının yıllardır sadece ve sadece ilçenin yardımlaşma ve dayanışma dinamiklerini öğütmek için çalıştırıldığı gerçeğini ayan beyan sırıtıyor.

Nazmi METİN (03.01.2018)