Yerel Seçimlere doğru-2 Yerel Seçimlerin halk için anlamı

 

2019 yılı Martında yapılacak Yerel seçimlerde bizim buralarda olup bitecek olanın, hangi özelliklerde sandık yansımalarını ortaya çıkararak, gözümüze sokacağı ya da ense kökümüze çalacağı konusuna baktığımızda; partilerin aday profillerini -halk yararına yapılacak değerlendirmelere yardımcı olabilmek amacıyla- eleştirel yaklaşım kaygısıyla gözden geçirdiğimizde, genel durumdan pek bir farkı olmayan fotoğraf kareleri belirir.

Tarım kaynaklı ekonomik örgütlenmenin, beklenmeyen ve hala süren şiddetli çöküşüyle ilgili sorunların, yerel siyasi çözüm dinamiklerinden akılcı çözümler beklediği bir kasaba gerçekliğine; böyle bir çözüm dinamiğini örgütleyebilme becerisinden yoksun siyasi irade temsilcilerinin, nasıl bir kentsel değişim başarısını gösterebileceği  sorusu, tutarlı yanıtını bulacağı  yeni bir yerel seçim seçim tarihi yaklaştıkça imkansızlaşan bir sorudur.

Böylesine umut kırıcı bir değerlendirme yapmayı dayatan mevcut durumun nedenlerini, parti ilçe örgütlerimiz…

Bırakın kitle örgütü olmayı, meslek kuruluşu olabilme sıkıntılarını bile aşamamış oda ve derneklerimiz…

Ankara’nın bürokratik labirentlerinde yolunu şaşıran temsilcilerimiz…

Doğuştan çokbilmiş çoğunluğumuzun tacizine uğrayarak kendi kabuğuna çekilmek zorunda kalan aydın birikimimiz…

Ve yaptığı işin ilçe için anlamını ve ağırlığını kavrayamamış bir kısım yerel basınımız oluşturmaktadır.

Bir toplumsal yaşam alanının uygar ve çağdaş hayat motifleriyle dokunarak, siyasal, sosyal ve kültürel açılardan herkes için yaşamsal hale getirilmesinin birinci derecede sorumlu güçlerini yukarıda saydığım kuruluş temsilcileri oluşturur. Genel ya da yerel seçimlerle gelen yönetim dinamikleri bu oluşumun etkin yapılarından yansıyan öneri ve taleplerinden beslenir çünkü.

Bu yazı dizisinin ilk satırıyla başlayıp süren değerlendirmeleri tutarlılık süzgecinden geçirerek, seçimle gelen çözüm dinamiklerinin, ülke halkına ve ilçelerin halklarına daha sorunsuz bir hayat ve gelecek şekillendirmeleri amacıyla, eleştirel öneri olarak gazetenin sayfalarına taşımış olmam; yukarıdaki tespitin benim için her zaman birinci derecede yaşamsal öneme sahip olmasıdır.

Saydığım o yapıların temsilcilerinin, halkımızın hep çözümsüzlük getirdiği için kara yazgı olarak anladığı ve bu yüzden gönülsüzce gittiği Yerel seçimlerin o anlam değişikliğinin miladı olabilmesi için, aslında olup biteni bir iyice anlayıp anlatmaları yeterli olacaktır.