Yerel Seçimlere doğru-1 Uzunköprü CHP, Merkez Yoklamasına Hayır! Ön Seçime Evet!

Önümüzdeki yerel seçimlerde Belediye başkanı, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyelikleri için koltuk hesabı yapan aday adayı isimleri yavaş yavaş belirmeye başladı.

Bu isimlerin söz konusu koltuklara gidiş yolunun koşar adım yürüyen adayı olabilmelerinin vizesi bildiğiniz gibi ya ön seçim sandıklarıyla ya da Merkez Yoklaması yani Genel Başkan onayı ile alınabiliyor.

Sağ partilerde tartışılamaz bir kural olarak uygulanan bu iki yöntemden Genel Başkan onayı yöntemi Uzunköprü’de CHP tabanında daha şimdiden seslendirilen yüksek sesli itirazlarla kabul görmeyen bir yöntem damgası yemiş durumda.

Bu durumun bir yansıması olarak benim gördüğüm; Uzunköprü’de CHP’nin üyesinden seçmenine mevcut tabanının ezici bir çoğunluğu bu yerel seçimlerde aday adayı olanların adaylık vizelerini Genel Başkandan değil de ön seçim sandığından alması gerektiğini ısrarla talep ediyor. Kimileri bu ısrarlı taleplerini, Genel Merkez tarafından yapılacak aday dayatmalarına sandığa gitmeyerek ya da başka bir parti alternatifini kullanarak karşılık verecekleri şeklinde seslendirmekten kaçınmıyor.

Yükseltilen tepki seslerine karşın, söz konusu talebin ısrar ölçüsünü ya da etki gücünü görmezden gelerek Merkez yoklamasında ayak direyenleri, geçen yerel seçimlerde yitirilen kaleler gerçeğini görmeye davet ediyorlar. (Nazmi METİN-25. 09. 2018)